ABC 25-26/2012: Hobit je hrdina z podzemní nory

ABC 25-26/2012: Hobit je hrdina z podzemní nory
Sdílej
 
13. prosince nás čeká premiéra filmu Hobit a spolu s ní i velkolepý návrat dobrých a zlých obyvatel Středozemě. Zajímá vás, jak na ně autor fantastického světa přišel? 

 

Soutěž o ceny k filmu Hobit!

Soutěž o ceny k filmu Hobit!

 

 

Předlohou k filmu je slavná knížka Hobit, cesta tam a zase zpátky. Napsal ji profesor historických jazyků Tolkien, který po nocích psal příběhy o elfech, trpaslících a hobitech. Odehrávaly se v zemích, které si sám vymyslel. Jeho knihy jsou tak složité a plné postav, že se je dlouho žádnému režisérovi nepodařilo úspěšně natočit. Teprve nedávno to dokázal novozélandský režisér Peter Jackson, který s pomocí moderních počítačových triků zfilmoval Tolkienova Pána prstenů. Pak dostal příležitost režírovat i Hobita – vyprávění, které předchází Pánovi prstenů a vysvětluje, jak se k hobitům dostal „jeden prsten, který vládne všem“.

 

 

Příběh začíná v Hůrce

Kniha je hodně známá, takže snad nebude vadit, když si o ní něco řekneme ještě předtím, než film dorazí do kin. Navíc by se filmový Hobit měl od původní předlohy lišit. Režisér se totiž podle všeho rozhodl přidat do filmu Hobit i části příběhu, které Tolkien zmínil v další knize jménem Silmarillion.

Z knižního Hobita vyplývá, že v místě nazvaném Hůrka se dobrý kouzelník Gandalf setkal s potomkem krále trpaslíků Thorinem Pavézou. Thorin čarodějovi vyprávěl o svém úmyslu získat zpět trpasličí království Erebor, odkud jeho lid kdysi krvavě vyhnal drak Šmak – a také o touze sebrat poklad, který tam jeho předkové (a později i sám Šmak) nashromáždili.

Celé Hlavní téma čísla si přečteš v ABC 25-26, které se prodává od 4. prosince.ABC 25-26/2012: Hobití číslo •  ABCMatka postavila dětem detailní hobitovo Dno pytle

Matka postavila dětem detailní hobitovo Dno pytle

Divný béčkový film chce těžit ze zájmu o Hobita

Divný béčkový film chce těžit ze zájmu o Hobita

Neočekávaný Hobit: Epická upoutávka na film!

Neočekávaný Hobit: Epická upoutávka na film!

 

Články odjinud