Zlatý oříšek čtenářů ABC 2018: Daniel David Kaplan

Zlatý oříšek čtenářů ABC 2018: Daniel David Kaplan
Sdílej
 
Kdo získá Zlatý oříšek čtenářů ABC? Daniel David Kaplan má 14 let a je z Prahy. Věnuje se sportovní gymnastice. Za svůj největší úspěch považuje 5x vybojované mistrovství ČR a 1. místo v mezinárodním závodě Grand Prix Jiřího Matuchy.

Hlasuj v aknetě Zlatý oříšek čtenářů ABC 2018 >>  

Daniele, s jakým oborem jsi přijel soutěžit do Zlatého oříšku?

Sportovní gymnastika.

Možná pro nás laiky sportovce, co všechno zahrnuje sportovní gymnastika?

Je tam vlastně 6 disciplín, 6 nářadích, na kterých se vždy ukazujou sestavy, které se trénují předem a vždy na daných závodech se pak předvádějí před rozhodčíma a bodují se.

Popiš jednotlivé disciplíny.

První je Akroba.

To znamená co?

To je vlastně takovej koberec, kterej odráží, jsou v něm pružiny takový speciální, je to čtverec, a musíte se dostat do každýho rohu tím, že tam vlastně skočíte nějakej cvik. A těch cviků na každém nářadí musí být minimálně 7-8 a musí splňovat požadavky skupin, který jsou rozdělený na různý druhy cviků a skoků a závěrů atd.

Teď si mě hrozně překvapil, takže opravdu ten koberec, na kterém ti gymnasté a gymnastky cvičí přemety ve vzduchu, jsou opravdu odpružené?

Ano.

A není to náhodou informace, kterou jsi mě měl zatajit? Protože já jako lajk, který na to kouká v televizi, jsem si myslela, že je to klasická podlaha, koberec, není to švindl, že se trochu odrážíte?

Asi jak se to vezme no…

Protože to dřív určitě nebylo, myslím si za doby Věry Čáslavské.

Určitě to nebylo to, co teď. Všechno dobou postupuje, takže všechny ty nářadí se změnily od těch, co bylo dřív.

Disciplíny sportovní gymnastiky

Kromě této disciplíny je další jaká?

Pak je kůň na šíř, což je taková koza s madly, na které se taky předvádí nějaká sestava, tam se dělají akorát nějaký kola, nedělají se tam tedy silový prvky.

Třetí disciplínou?

Kruhy. Tam jsou zase spíše silové prvky a švih do síly a různý tyhle ty skupiny. Zase se předvádí sestavy, ty se bodují, vlastně vždy se sečte nějaká výchozí známka, ze který se ta sestava skládá a pak se z toho sráží ty chyby.

Čtvrtou disciplínou je?

Seskok.

Přes co?

No, dřív to bývala koza, teď je to takovej spíše stůl, zase už to není jenom koza, přes kterou se přeskočí, už je to speciální stůl, ve kterém jsou taky takový koberečky, nebo takový pružinky, který prostě vás vymrští do toho vzduchu, aby se tam dalo něco pořádnýho skočit. Takže vlastně se rozeběhnete, ten pás má tuším 23 metrů, 25 maximálně. Doběhnete k tomu a tam skočíte nějakej cvik, kterej má svou obtížnost a pak musíte doskočit, a když se nedoskočí, uděláte třeba malej krok, tak se to pak hodnotí podle srážky. Malej krok je třeba desetina, střední je tři desetiny velkej je za půl bodu, a když se spadne, tak je zase dolu bod srážka za to, že jste spadl a nedoskočil jste.

Pátou?

Bradla. Tam se dělaly i silový prvky i švihový. Tam to vlastně obsahuje různý stojky, toče do stoje, obraty, zase nějaký ty závěry, ty jsou v každý sestavě vlastně na konci, a to je asi vše.

A poslední?

A poslední je hrazda. Tak tam teda se silový cviky nedělaj, jsou to švihový prvky a letový prvky, vlastně ty letový prvky jsou jediný na tý hrazdě, že vlastně třeba jdete veletoče, to je, jakože se točíte okolo tý hrazdy, a potom třeba se pustíte a uděláte dvojný salto a zase to chytíte.  

Všechny ty disciplíny se sečtou a pak vyjde nějakej počet bodů, a to se vlastně seřadí a podle toho zjistíte, kdo vyhrál a kdo jak dopadl. Pak většinou na těch velkých závodech bývá druhej den, nebo ob-den finále a vlastně na tom každým nářadí jsou vlastně body a většinou to bývá prvních 6, na těch mezinárodních závodech, postupuje na tom daným nářadí do toho finále. Takže já můžu postoupit na jednom nářadí, můžu postoupit na třech, ale nemusím ani na žádným.

Ale pokud se to sčítá, tak jak to, že můžeš například postoupit jenom v jedné nebo ve třech disciplínách?

Je to rozdělený na finále na nářadích a finále na šestiboj.

Takže když to úplně nejlíp dopadne, ty můžeš postoupit v sedmi disciplínách? V šesti jednotlivých + jedna v součtu.

Vlastně sedm medailí můžete mít.

Olympiáda 2024?

Která z těch disciplín je pro tebe nejnáročnější?

Nejnáročnější pro mě je asi akroba a přeskok.

Proč?

Já jsem spíš typ silovej, a ne úplně jako skákající, mě tohle úplně nejde, takže to jsou takový jako dvě nářadí, který úplně nejsou pro mě dělaný, ale samozřejmě nějak průměrně je tam nějak vždycky udělám, aspoň do toho šestiboje.

Jak ses k tomuto sportu vůbec dostal?

Nejdřív ho začala dělat moje ségra a my jsme jí tam poprvé vedli - na její trénink a my jsme se tam nějak koukali, tam skákali na trampolíně různý cviky, tak mi řekli, ať si to jdu zkusit, tak jsem teda řekl, že teda jako jo, teda vlastně asi takhle jsem se k tomu dostal a od té doby to dělám furt.

V kolika letech jsi začal?

V osmi.

A jaké úspěchy už máš za sebou?

Tak teď jsem pětinásobný mistr ČR. Teď v říjnu to bylo - Grand Prix Jiřího Matuchy - to byl mezinárodní závod, bylo tam tuším 8 států, tak to jsem taky vyhrál. A teď včera jsem byl v Liberci, to byl závod Olympijských nadějí, to bylo za reprezentaci českou a byly tam asi čtyři země. Byli tam i Číňani, hezky cvičili a tam jsme nevyhráli, tam jsme byli čtvrtí. To je jako nádherný úspěch, byli tam Číňani, Maďaři a pak tam byli Poláci a potom tam ještě byli Francouzi.

Kam bys to chtěl dotáhnout?

Já? Já chci za dva roky na mistrovství Evropy. Tam chci vyhrát nějaký finále.

Mistrovství Evropy mládeže?

Ano, Juniorů. A vlastně pak ještě za 4 roky moje poslední mistrovství Evropy mládeže neboli Juniorů a potom už přestupuju do mužů, tak tam bych se chtěl dostat na mistrovství Světa a na Olympiádu.

Která nejbližší by tě mohla teda čekat?

2024.

Tak já ti držím palce, nejen k Olympiádě, ale i k získání Zlatého oříšku čtenářů časopisu ABC.

Hlasuj v aknetě Zlatý oříšek čtenářů ABC 2018 >>


Zlatý oříšek 2018: Kdo získá cenu časopisu ABC?

Zlatý oříšek 2018: Kdo získá cenu časopisu ABC?

Škola parkouru s ABC: Video návod - 1. část

Škola parkouru s ABC: Video návod - 1. část

K Avengers se přidává Barbar Conan!

K Avengers se přidává Barbar Conan!