Proč je zívání nakažlivé?
Ahoj Mourrisone, víš, co by mě zajímalo? Když někdo ve třídě zívá, tak pak začnou zívat všichni okolo. Jak to? Díky za odpověď. Jirka
P.S. ábíčko je fakt super, už ho odbírám tři roky
Odpověď
Ahoj Jirko, jsem moc rád, že se ti ábíčko líbí, a teď k tvému dotazu. Jen tak pro zajímavost, věděl jsi, že zívání je dost prospěšné pro váš lidský (ale možná i pro náš kočičí) organismus? Při zívání se totiž z těla odplavují toxiny (jedovaté látky produkované živými buňkami), okysličuje se mozek a vyplavují endorfiny (hormony štěstí). A to není všechno, ještě se při něm zvyšuje krevní tlak a zlepšuje soustředění (ve škole máš přitom pocit, že je to naopak, viď?). Vědci nedávno přišli na to, že nakažlivé je z důvodu tzv. projevu sociální empatie. Zkrátka a dobře, pokud zívne někdo ve tvém okolí, ty s ním chceš být podvědomě solidární a tak taky zívneš. Zajímavé, co? Mourrison