Celý život se cítím nepřítomná

Zdravím do abíčka. Mám problém a to ten, že jsem celý život tak nějak – nepřítomná - světu a okolí. Mam problémy ve škole s tím udržet pozornost a další věci, jako třeba dodržet termín projektu je pro mě neskutečně těžkou záležitostí. Taky mam problémy třeba se zaspáváním a nebo komunikaci s lidmi, navíc mám paměť, jak se říká „zlaté rybky“. Víc to tu asi rozepisovat nebudu, ale když se celkově víc zamyslím do hloubky, tak si myslím, že bych mohla mít ADHD. Není to tak, že bych si zrovna přečetla nějaký článek na internetu a řekla si, jo to jsem já, ale uvažuju nad tím už několik let a bohužel nevím, co s tím. Chtěla bych ohledně toho zajit k psychologovi, ale mám strach to říct mámě, aby se mi nevysmála nebo něco. A i kdybych tam zašla, tak mám strach, že by mě ten psycholog nepochopil a taky by mi řekl, že nad tím jen moc přemýšlím a že je to hloupost. Jsem v situaci, kdy brzo budu dospělá (stále ale nejsem), takže lidé ode mě očekávají určitě faktory, které já zkrátka nejsem schopna skrze tyhle věci /(jako neschopnost dodržet termín nebo zkrátka to že zapomínám, jak na běžícím páse). Takže bych byla velmi ráda, kdybys mi mohl poradit, jak to nějak podat např. moji mamce, aby to pochopila a neřekla mi, že je to blbost? Nebo třeba i moji třídní učitelce, která má se mnou kvůli tomu fakt nervy, nevím, jak ji to říct, že se cítím „v nepořádku“.  Děkuji mockrát za odpověď.

Odpověď

Ahoj anonyme, respektive anonymko. Je moc fajn, že sama dokážeš pojmenovat problémy a potíže, které cítíš a vnímáš. To je opravdu velký krok k tvému úspěchu.

Píšeš, že ti dělá problém dodržovat termíny, zapomínáš, špatně se ti komunikuje s lidmi a cítíš se často nepřítomna. To by opravdu mohlo být ADHD, ale jasné vysvětlení a řešení ti dá jen psycholog nebo odborník v pedagogicko – psychologické poradně. A na vyšetření v ní máš v každém případě nárok.

Pokud o tom nechceš říkat mamince (i když to by bylo nejlepší), poraď se se školním psychologem. Pokud ho nemáte, zjisti si nejbližší pedagogicko – psychologickou poradnu ve tvém okolí a zkus se telefonicky objednat. Nemusíš mít strach, že by tě tam nepochopili, nebo se ti dokonce vysmáli, to se v žádném případě nemůže stát. Jsou tam odborníci, kteří jsou povinni ti pomoct.

A kdybys tam neuspěla, hned mi napiš. Prozatím si všechny termíny projektů zapisuj do diáře, aby se ti nestalo, že zapomeneš. Držím ti palce. Mourrison

Řekli mi, že mám ADHD, co to znamená?

Mám ADHD, když se nemůžu soustředit?

Sdílej
 
 

Bojím se říct rodičům, že mám svůj YouTube kanál

Ahoj Mourrisone pozdravujem ťa zo Slovenskabtw „babičku a dědečka ”mám v Českej republike a chodíme tam každý víkend. No ale poďme spať na otázku, mám kanál na YouTube a je mi 12, viem že na YouTube môžeš byť až od 13, ale baví ma to a teraz neviem, či o tom povedať rodičom. Natáčam DIY videá, kde je iba hlas, nikde nie je spomenuté meno, ani ako vyzerám.

Mám velký sen, ale rodiče mi to nechtějí dovolit... Co mám dělat?

Ahoj Mourrisone, můj velký sen je stát se herečkou. Problém je, že bych chtěla někde jinde než v Česku, třeba v Británii, nebo v Americe. Vím, že je to v podstatě nereálné. Největší problém je, že moje rodiče nechtějí, abych dělala cokoliv u filmu. Jednou jsem se jen zmínila, že mě herectví baví, a oni hned, abych v životě nebyla herečka a nic s filmem, že jsou filmaři a herci nevzdělaní a že nic nikam nedotáhnou. Docela mě to mrzí. Mrzí mě, že nechtěj, abych dělala to, co bych v životě chtěla dělat. Tak se chci zeptat: Nevíš, jak bych je mohla přesvědčit? A druhá otázka zní: Nemohl bys mi poradit, jak bych se mohla stát herečkou třeba v Británii? Angličtina mi jde, bez problémů se domluvím. Samozřejmě, že ještě neznám všechny fráze a slova, ale docela jsem v ní dobrá. Díky moc, jen za to, že tohle to existuje. Marguerite, 14 let

Brácha se chce zabít kvůli počítačové hře

Co mám dělat, když se můj bratr zbláznil ze hry Brawl Stars? Je tím totálně posedlý, a teď se chce i zabít.

Jsem gay? Někdy se podívám na kluka a řeknu si, že vypadá hezky...

Ahoj Mourrisone. Strašně se bojím, jestli nejsem gay. Myslím si, že gay nejsem, protože se mě ženy líbí, ale někdy se podívám na kluka, a prostě si řeknu, že vypadá hezky (třeba že má hezkej účes). Myslím si, že to napadne každého, ale i tak se bojím. Jediná výjimka je, že když se podívám na svého kamaráda, tak si nás představím na sjezdovce. Robin, 12 let, ábíčko je nejlepší.

Nedokážu na ní přestat myslet, co mám dělat?

Ahoj Mourrisone, už asi dva roky miluju jednu holku, nedávno jsem jí to řekl, a ona mě odmítla, já to čekal, takže to ani tolik nebolelo, ale já ji furt chci, furt jí hrozně miluju a nedokážu na ní přestat myslet, co mám dělat? Mám se o ní nadále snažit, nebo mám na ní přestat myslet, jak?

Po prvním sexu se mi přestala ozývat, proč mě nechce vidět?

Ahoj. Mám otázku. S mojí holkou se máme opravdu moc rádi a tak jsme už měli i sex. Oběma nám je šestnáct. Bylo to celkem příjemné, ale potom jsem se s mojí holkou asi týden neviděl. Říkala, že je nemocná, ale já jí to nevěřím. Nevíš, proč se se mnou třeba nechtěla vidět? Myslíš, že měla nějaký problém po tom pohlavním styku? Díky za odpověď, Karel

Je mi teprve 11, ale už mám různé touhy

Ahoj Mourrissone, je mi „teprve“ jedenáct a už v tomhle věku začínám mít sexuální touhy. Když třeba zrovna nemůžu usnout, vytvářím si v duchu různé erotické příběhy. Myslím si, že už jsem opravdu blázen, protože jsem ještě nečetla v ábíčku, že by někdo měl podobný problém. Ráda bych s tím přestala, ale prostě to nejde :( Myslíš, že bys mi mohl poradit? Díky, Terka

Líbí se mi moje učitelka, přitom jsem holka... co mám dělat?

Ahoj Mourrisone, mám menší problém. Co mám dělat, když se mi líbí učitelka? Už jen to, že jsem holka a líbí se mi žena, je divné, ale učitelka? V minulosti jsem ji nesnášela a teď toto? Dokonce myslím, že má manžela a děti, mohla by být mojí mámou. Nevím, co mám dělat a trápí mě to, nechci si s ní pokazit naše vztahy, třeba si i představuji, jak někam spolu jdeme atd. Díky, anonym.

Jak se mám přestat nenávidět? Mám hrozné problémy!

Ahoj Mourrisone, poslední dobou mám hrozné problémy se sebevědomím. Hrozně často si říkám, jak se nesnáším, naštěstí to ještě nedošlo k sebepoškozování, bojím se a chci tomu předejít. Přijde mi, že se se mnou nikdo ve škole nechce bavit. Spolužáci v mém věku už taky mají vztahy, crush atd. Já jsem ještě například crush nikdy na nikoho neměla. Přijdu si, že jsem ošklivá a vůbec nezapadám. Jak se mám přestat nenávidět. Poraď prosím. Anonym, 14 let

Řekl, že mě nemá rád, ale pořád se stydím, když ho vidím. Proč?!!

Ahoj Mourrisone, mám ráda jednoho kluka ze školy, ale minulý rok mi řekl, že mě rád nemá. Přes letní prázdniny jsem si myslela, že ho už nemám ráda, ale vždycky když ho uvidím, tak se stydím. Proč?