Jsem holka, ale chovám se jako kluk...

Ahoj Mourrisone, jsem holka a je mi 13 let. Víš, už odmala jsem s holkama moc dobře nevycházela, vždycky jsem totiž nosila klučičí oblečení a hrála si s věcmi, s kterými si hráli kluci, často si mě taky i dodnes lidi pletou s klukem. Nikdy mi to nevadilo, líbí se mi, jaká jsem, i když jsem jiná. Na mojí škole je to ale jinak. Máme totiž rozdělené pracovní činnosti na holky, které jdou do kuchyně vařit a kluky, kteří jdou do dílen. Když jsem řekla, že bych ráda chodila i do dílen, tak se mi jeden spolužák vysmál, že holky patří do kuchyně. Nic jsem si z toho nedělala, ale on to pak udělal víckrát, a už to docela bolelo. Nebo třeba na vybíjené, když jsme hráli spolu holky i kluci dohromady, ani jeden kluk mi nenahrál, i když jsem nestála v rohu a dávala pozor, a do toho mi ještě učitel řekl, že jím mám nějak pomoct. Jenže já nevím, jak když mi to nenahrajou. Já jsem si totiž z kluků nikdy nedělala legraci, že například když jsou kluci, tak jsou hloupí. Přitom můj nejlepší kamarád ve třídě je kluk a bere mě takovou, jaká jsem, lepšího kámoše bych nenašla. Když nad tím tak přemýšlím, tak být holka vůbec není super, říkají, že jste slabá povaha (i mně to řekli), máte menstruaci. Já už nevím, co mám dělat, aby na mě kluci nebyli tak hnusní, já si nevybrala být holkou a někdy bych jí radši ani nebyla. Poradíš mi? Promiň za dlouhý dopis.

Odpověď

Milá anonymko,

moc se mi v tvém dopise líbí, jak píšeš, že se ti líbí, jaká jsi (i když si připadáš jiná). Buď v klidu, každý jsme jiný. Také jsem moc rád, že máš kamaráda, na kterého nedáš dopustit. To je velký dar, kterého si važ.

Pokus se nepřemýšlet nad tím, jestli to mají v životě jednodušší kluci nebo holky a přijmi to, že ses jako holka narodila. Uvidíš časem, že to má i spousta výhod a předností – být holkou a posléze ženou. Nikdo tě v životě nemůže nutit, abys měla kamarádky a pohybovala se v ženském světě. Jsou ti bližší kluci, no tak buď v jejich přítomnosti – obohatíte se navzájem.

Teď si ve věku, kdy si kolikrát kluci s holkami nevědí rady, stydí se před nimi, předvádějí se, nebo je zesměšňují – a to jen proto, že jsou sami před nimi nejistí. Uvidíš, že až budeš dospělá, tak v práci, ve sportu a všude jinde bude jedno, jestli jsi žena, nebo muž. Takže se teď kamaraď s těmi kluky, kteří tě berou a ostatní „hoď za hlavu“. Není na světě člověk ten, aby se zalíbil lidem všem. Mourrison

Potřebuješ pomoc a poradit?

Potřebuješ poradit s problémy, hledáš pomoc, chceš se na něco zeptat nebo vysvětlit? Napiš Mourrisonovi! Každý den vychází na webu ábíčka jedna odpověď.

Je normální, že se nechci líčit?

Je normální, že se nechci líčit?

Je mi 12 let a pořád se neholím, je to normální?

Je mi 12 let a pořád se neholím, je to normální?

Sdílej
 
 

Nutí mě na biologickou olympiády, takže jsem ve stresu!

Ahoj Mourrisone, máma a moje kamarádka mě nutí do biologické olympiády. Já mám biologii ráda, ale jsem ve stresu a musím se strašně moc učit a nemám čas se učit na biologickou olympiádu. Asi vím, že to není nic hrozného, ale já se prostě bojím učitelce říct, že tam nechci. Co mám dělat? Chtěla bych zůstat anonymní. (asi to nebude naposled, co sem něco napíšu).

Chci přestat s kanoistikou, ale rodiče mi to nedovolí. Co mám dělat?

Ahoj, dělám rychlostní kanoistiku už 5 let, ale chci se více věnovat volejbalu. Ale rodiče mě nechtějí nechat skončit, protože už mám zaplacený všechny závody v sezoně. Mě už to nebaví, ale chci skončit. Ještě k tomu mě na rychlostní kanoistice pomlouvají. Barbora, 14 let

Mám strach z války na Ukrajině, co mám dělat?

Ahoj, Mourrisone, mám strach z války na Ukrajině. Rodiče se o tom pořád baví a v televizi říkali, že jsme nejblíže k 3. světové válce. Strašně se bojím a někdy usínám hodinu a kvůli tomu mám i problémy se školou, protože se moc bojím a myslím jen na to. Máš nějaký tip, jak se se strachem vypořádat? Díky, anonym

Mám do života velké plány, jakou si mám vybrat školu?

Ahoj Mourrisone, mám takový, no ani nevím, jestli to nazvat problém, (proto se omlouvám, jestli plýtvám tvým časem.), no zkrátka jsem v osmé třídě a přemýšlím nad středními školami. Mám do života velké plány, takže je určitě v mém zájmu vystudovat vysokou školu. Ještě ale nemám tucha, jakým směrem se vydat, proto jsou moje první dvě školy gymnázia. Ještě ale zbývá ta třetí. Jo, už jsem několikrát slyšela rady typu: tak co tě baví? Co ti jde? Jenže to je právě to. Baví mě nespočet věcí a ve škole mi jde všechno cca stejně. A teď tu mám: astronomii, ekologii, učitelství, starání se o zvířata a možná další věci. Od střední školy chci 3 věci: abych mohla pokračovat na vysokou školu, aby mě bavila a aby byla zakončena maturitou. Koukla jsem se, jaké školy jsou v okolí, abych nedojížděla třeba hodinu (někteří by do toho možná šli, ale pro mě to není, jsem totiž tak trochu lenoch co se týče spaní :-) a vyřadila jsem astronomii a zvířata, protože v blízkosti takové SŠ nejsou. Takže mi zbyly obory ekologie (a ochrana životního prostředí) a učitelství (lyceum). Ale co teď? Jak zjistit na kterou školu se hlásit? Anebo to řeším moc brzo a mám tomu ještě dát čas? Promiň za delší dopis, hodně čtu, a i když to není v úmyslu, tak ze zpráv často neúmyslně tvořím menší slohovky, předem díky!

Líbí se mi kluk, ale jsem strašně nervózní...

Ahoj Mourrisone, mám takový dotaz. Teď je mi nově 13 let a líbí se mi o dva roky starší kluk. Nevím ale, jak ho zaujmout, nebo jak mu napsat. Nechci působit nudně a to psaní mi zatím moc nejde. Myslím, že se mu také líbím, ale víš co, nikdy nevíš. Nevím, co mám dělat, jsem strašně nervózní. Předem děkuji za odpověď, anonymka.

Jak se stát kadeřnicí? Na jakou školu jít?

Ahoj Mourrisone, chtěla bych se stát kadeřnicí, ale nevím, na jakou školu mám jít. Poradíš mi prosím? Děkuji, Natálka

Jak mu mám říct, že se mi líbí?

Ahoj Mourrisone, potřebovala bych prosím s něčím poradit. Už více než půl roku se mi líbí jeden kluk, pořád na něj nemůžu přestat myslet a když ho vidím, rozbuší se mi srdce a jsem nervózní. Chodí se mnou do sboru a známe se už hodně dlouho, ale já se bojím mu to říct. Mě je 16, on je o půl roku starší než já. Někdy se na mě dívá a pak uhne pohledem a jednou mě doprovodil domů (končíme ve sboru pozdě večer a už byla tma). Myslíš, že se mu taky líbím? A jak mu to mám říct? I když je mi 16, nemám s tímhle vůbec žádné zkušenosti a mám strach, abychom se pak třeba nepohádali nebo něco takového. Vím, že je to trochu chaotické . Díky za odpověď, Mary 16 let

Chci lesk na rty, ale bojím se, že mi máma vynadá...

Ahoj Mourrisone, je mi 12 let a chci si koupit lesk na rty atd., protože všechny holky ve třídě už to mají, ale bojím si to koupit, že to zjistí máma a vynadá mi. Děkuju za odpověď, Eliška.

Chtěla bych jet na tábor, ale bojím se, že se mi bude stýskat

Ahoj Mourrisone, chtěla bych jet na tábor, ale i když mi je už 12 let, myslím si, že se mi bude stýskat. Zní to směšně, ale nemůžu s tím nic dělat. Nemáš nějaké rady? Děkuji, Anička.

Bojím se rakoviny, co mám dělat..?

Ahoj Mourrisone, je to asi týden, kdy jsem si na varleti (spíše nadvarlati) a na chámovodu nahmatal neobvyklé zduření. Oproti pravé části (pravého varlete) je ta levá část cca. třikrát tak objemnější. Stalo se to prakticky zničehonic a nejsem si jist, co by to mohlo být. Bojím se rakoviny, a proto ti píšu, pokud by to bylo možné vyvrátit. Na internetu jsem hledal, ale nic moc jsem nenašel a proto ti píšu a prosím o radu ;-). Předem děkuju za brzkou odpověď, David, 13 let