Nedostala jsem se na gymnázium

Ahoj Mourrisone, přibližně před měsícem jsem Ti psala o tom, že bych se moc chtěla dostat na gymnázium, že se bojím přijímaček atd. Na konci odpovědi jsi uved, že bys byl rád, kdybych ti později napsala, jak jsem dopadla. Nevím, jestli na tento dopis budeš odpovídat nebo ne, přeci jenom to není otázka, a ostatní se tady obracejí se svými problémy. Byla bych ale moc ráda, kdyby sis to přečetl- i kdybys neodpovídal. Už dopředu se omlouvám, že tento text bude dlouhý, ať už chci nebo ne, vždy se rozepisuji. Možná je to tím, že tolik čtu, ale zpátky k tématu. Jak jsem tedy dopadla? No, ani nevím, kde začít. Moje mamka je učitelka, a viděla už dříve, jestli jsem se na jejich gympl dostala, nebo ne. Bohužel to neklaplo. Body z přijímaček jsem neměla vůbec špatné, k tomu se vrátím ještě později. Poslední přijatý/á na jejich škole měl/a o 20 bodů méně z přijímaček než já, takže mi to zkazily známky. Štvalo mě to- celkem dlouho. Protože my jsme psali nehlášené testy z hudebky, na přírodopis máme učitelku, co nás zkouší z toho, co jsme ani nebrali a matikářka nám testy opravuje dost nesmyslně. Nechci tady nikoho pomlouvat, ale já ty vědomosti opravdu mám lepší než ti, co měli z jiných škol 1 z matiky, a já jsem měla 3. Proto mě tento závěr dost zklamal. O to více, když jsem věděla, že mě nepřijali kvůli kapacitě (byla to 2. škola na přihlášce), takže mě nevzali ani na 1. gympl (tam mi mimochodem chybělo 10 bodů k přijetí). Zklamaná jsem se podívala na 3. školu, ta měla být přeci záchytný bod, kdyby náhodou. Jenže když jsem viděla ty počty, na chvíli se mi zastavil dech. Na ten obor se hlásilo 146 lidí, a brali 46. Byla jsem na tom psychicky celkem špatně, představa, že bych se nikam nedostala, mě děsila. Už jen proto, že bych v 2. kole přijímaček už nejspíš nenašla žádný obor, který by mě bavil. Když jsem zjistila výsledky, zatajil se mi dech. Přijali mě! Měla jsem a pořád mám obrovskou radost, i když ta škola nebyla první volba. Myslela jsem si, že budu jedna z posledních, koho přijali, ale byla jsem 14. z 46 přijatých, a 146 přihlášených! Doteď jsem na sebe hrdá, že jsem to dokázala. A na jaký obor jsem se tedy dostala? Na předškolní a mimoškolní pedagogiku. A víš, co je na tom nejzajímavější? Nejdříve jsem doufala, že se dostanu na ten gympl, ale když jsem se podívala na ty předměty, docvaklo mi, že studovat tento obor mě bude bavit o dost více. Pedagogika, psychologie, didaktiky z TV, HV, VV, a DV, hra na hudební nástroj, ekologie, ani nemůžu uvěřit, že se na tu školu teď tolik těším. Upřímně? Jsem ráda, že jsem se dostala zrovna tady. Navíc se zbavím chemie, kterou moc nemusím (jen do jisté míry, ale rozhodně ji nebude tolik). Takže i když jsem se nedostala na první dvě školy, tak jsem nakonec šťastná. A pokud si toto bude někdy číst nějaký osmák nebo deváťák- nebojte se, co se má stát, to se stane. A třeba si stejně jako já uvědomíte, jak se na nějakou školu těšíte až po přijímačkách. Děkuji, jestli jsi tento text dočetl až sem, vím, že není zrovna nejkratší, ale shrnout moje myšlenky jinak moc neumím, no a ještě jednou děkuji za odpověď na minulý dopis.

Odpověď

Milá anonymko,

moc a moc ti děkuji za výstižný dopis, ve kterém jsi nádherně popsala všechny svoje duševní pochody při otevírání obálek s výsledky přijímacích řízení na střední školy. Jsem rád, že potvrzuješ moji intuici a víru, že ve finále je „všechno špatné pro něco dobré“ – i když to v začátcích vůbec nemusíme být vidět. Nebo to dokonce můžeme brát jako prohru. Nebudeme tady polemizovat o spravedlnosti nebo nespravedlnosti podmínek přijetí na školy – to neovlivníme, můžeme jen na to mít svůj vlastní názor.

V každém případě je fajn, že ses dostala na školu, která tě možná nasměřuje na tvoje budoucí povolání. A kdyby ne? Kdykoli můžeš udělat přestupové zkoušky na gymnázium (anebo to příští rok zkusit znovu). V dnešní době je opravdu velký výběr škol a budoucích povolání, které nepožadují konkrétní vystudované školy. Vy, ostatní čtenáři, kteří tyto řádky čtete, se nad jejich významem zamyslete a hlavně se nebojte. Mourrison

Potřebuješ pomoc a poradit?

Potřebuješ poradit s problémy, hledáš pomoc, chceš se na něco zeptat nebo vysvětlit? Napiš Mourrisonovi! Každý den vychází na webu ábíčka jedna odpověď.

Ach jo! Jdu na soukromou střední a spolužáci se mi posmívají

Ach jo! Jdu na soukromou střední a spolužáci se mi posmívají

Jak najít kompromis mezi tím, co chci a tím, co se ode mě očekává?

Jak najít kompromis mezi tím, co chci a tím, co se ode mě očekává?

Sdílej
 
 

Každé ráno mě trápí průjem: Mourrison radí, co dělat, když žaludek reaguje na stres

Ahoj Mourrisone, už jednou jsem ti psal a už s tím mám zase problém. Už tak 14 dní mám každý ráno průjem, co s tím mám dělat?

Neskutečně jsem se zamiloval do holky ze třídy. Co mám dělat? Mourrison radí!

Ahoj Mourrisone, strašně, ale strašně jsem se zamiloval do jedný holky ze třídy a nemůžu v noci spát. Já ji fakt šíleně miluju. Tadeáš (11 let)

Mourrisonova poradna: Co dělat, když mají rodiče problémy a jsou smutní?

Ahoj Mourrisone, chtěl bych se ti s něčím svěřit. Moji rodiče jsou pořád nějaký smutný. Vždycky se zavřou do kuchyně a o něčem si povídají. A pak jsou ještě smutnější. Co myslíš, že jim je? Můžu jim nějak pomoct?

Mourrisonova poradna: Co dělat, když na sebe babičky žárlí a předhánějí se

Ahoj Mourrisone, vždycky když se sejdu s oběma babičkama najednou, tak se chovají divně. Furt se předháněj, s kterou si budu víc povídat. Je mi to nepříjemný. Míla

Co dělat, když nechci slavit narozeniny? Mourrisonova poradna

Ahoj Mourrisone, co mám dělat, zítra máma chystá oslavu mých narozenin, přijedou i babičky a dědové a já nechci. Nechci nic slavit.

Mourrisonova poradna: Rodiče mě chtějí učit doma. Je domácí vzdělávání dobrý nápad?

Ahoj Mourri, chodím do čtvrtý třídy a rodiče mě chtěj příští rok učit doma. Co si o tom myslíš?

Jak se vyrovnat s antidepresivy? Mourrison radí, proč se nestydět za léky na psychiku

Ahoj Mourrisone, před týdnem mi psychiatr dal antidepresiva (poslední dobou je mi fakt blbě), jenže já si to teď vyčítám, že to mám zvládnout sám. A bojím se, že po nich budu utlumenej.

Mourrisonova poradna: Táta mi nikdy nedovolí změnit plány. Co s tím?

Ahoj Mourrisone, chtěla bych se tě zeptat, jak na tátu. Zrovna včera mě děsně naštval. Já mám každý pondělí kroužek, ale moje ségra měla vystoupení a já jsem kvůli tomu kroužku se nemohla jít na ségru podívat. Táta říkal, že musím na kroužek.

Poradna Mourrison: Rodiče po mně chtějí jen samé jedničky. Co s tím?

Ahoj Mourrisone, chtěla bych se tě zeptat, jestli to je v pořádku, když rodiče chtějí, abych nosila jen samé jedničky. Když přinesu dvojku, tak jsou naštvaný.

Poradna Mourrison: Jsem nejstarší a vždycky za všechno můžu já. Co s tím?

Ahoj Mourris, vždycky, když se doma něco stane, tak za to můžu já. Moje ségra ani brácha nikdy nejsou potrestaný a já má vždycky nějaký trest.