Nelétající netopýři radši chodí pěšky

Nelétající netopýři radši chodí pěšky
Sdílej
 
Na Novém Zélandu nežijí prakticky žádní savci. Výjimkou jsou netopýři. Ten jeden se moc neliší od ostatních. Ale endemické mystaciny jsou něco úplně jiného.

 

Netopýrům se často přezdívá létající myši. Hrabaví netopýři z Nového Zélandu, k nimž patří i nově objevený vyhynulý druh, ale létání moc nefandí. Pravda, jako všichni netopýři jsou vybaveni blanitými křídly a v případě potřeby je dovedou i používat. Létají však neradi a jen nízko při zemi, kde obratně kličkují v podrostu. Přednost ale dávají pohybu po zemi. Složená křídla se promění v přední končetiny vybavené pohyblivými klouby a drápky a netopýr se promění v cosi, co skutečně připomíná myš. S tou samozřejmě nemají vůbec nic společného, zatímco pravé myši patří mezi hlodavce, po zemi pobíhající netopýři stále zůstávají zařazeni mezi letouny. Po setmění šmejdí v mechu a listí nebo šplhají po spodních částech kmenů a hledají něco k snědku. Cokoliv. Semena, plody, hmyz a další drobné členovce.

Živé kluzáky: Létat je tak snadné

Živé kluzáky: Létat je tak snadné

Netopýři hrabou jako myši

Pojmenování hrabaví netopýři dostali podle své schopnosti: Myši totiž připomínají i tím, že jsou schopni si v zemi vyhrabat podobné nory a doupata. Dnes už ale jinde než na Novém Zélandu nežijí. V současné době jde vlastně o jediný druh – mystacinu novozélandskou, která obývá oba ostrovy a dělí se na tři různé poddruhy. Mystacina větší, která byla v minulém století považována za vyhynulou, možná ještě přežívá, ale určitě jich nebude víc než 50. Nový Zéland je od nás hodně daleko, a tak se na mystaciny (ty novozélandské, které jsou necelých 8 cm velké) můžete podívat alespoň na našem videu.

Od netopýrů, kteří tráví většinu času ve vzduchu, se mystaciny liší i tím, že mají sice krátký, ale volný ocásek – není spojený létací blanou s křídly. Stejně jako většině jiných savců jim pomáhá udržovat při pohybu rovnováhu. Mystaciny obvykle žijí v menších společenstvích, která se ukrývají v dutinách stromů, v jeskyních či skalních puklinách anebo v norách, které si samy vyhrabou. Jednu takovou kolonii mystacin s námi teď můžete navštívit.

Přátelé květin: Přičichnou si i netopýři

Přátelé květin: Přičichnou si i netopýři

Netopýří bomba a ohňový balón: Zbraně, o kterých jste nevěděli

Netopýří bomba a ohňový balón: Zbraně, o kterých jste nevěděli

Podivuhodná místa: Netopýří jeskyně Bracken

Podivuhodná místa: Netopýří jeskyně Bracken

 

Články odjinud