Titáni na moři: Jaké jsou největší lodě na světě?

Titáni na moři: Jaké jsou největší lodě na světě?
Sdílej
 
Naši předci věřili, že moře jsou plná příšer ohromných rozměrů. Žádné nenašli. Dnes by měli větší štěstí. Monster z oceli, tedy obřích lodí je hodně.

 

 

Pieter Schelte •  Profimedia

Pieter Schelte – Mořský stavař

Největší loď světa brzy vypluje na svoji první plavbu z Jižní Koreje do nizozemského Rotterdamu. Jmenuje se Pieter Schelte, byla dokončena během letoška a příští rok by měla jít do plného pracovního nasazení. Není nejdelší, ale co ztrácí na délce, to dohání úctyhodnou šířkou. Úkolem Pietera Schelteho bude hlavně stavět a odstraňovat ropné plošiny a pokládat podmořské potrubí, kterým povede ropa do rafinerie. Ohromné plavidlo vzniklo v docích korejského Daweoo, jednoho z největších výrobců lodí na světě. Vlastnit a provozovat ji bude švýcarská společnost Allseas.

 

Délka: 382 metrů

Šířka: 124 metrů

Maximální náklad: 48 000 tun

 

 

Prelude FLNG •  Profimedia

Prelude FLNG – Mobilní těžební plošina

Pod mořským dnem se skrývají nejbohatší zásoby ropy a zemního plynu. Těžaři staví plošiny, ze kterých se k černému zlatu provrtají a potrubím ho posílají na souš do rafinérií. Plošiny ale nelze stavět daleko od břehu. Prelude FLNG tento problém řeší tím, že jde zároveň o loď, těžební plošinu i zásobník zemního plynu. Když ložisko vyčerpá, může se přesunout na jiné místo. Není to žádný střízlík. Plně naložený kolos váží 600 tisíc tun. To je skoro šestkrát víc než hmotnost největší letadlové lodi na světě USS Theodore Roosevelt.  

 

Délka: 488 metrů

Šířka: 74 metrů

Váha: 600 000 tun

 

 

Maersk Majestic •  Profimedia

Mærsk Mc-Kinney Møller – Nákladní superloď

Kontejner je velká plechová krabice, ve které se převáží zboží. Jeho standardní velikost je 6 metrů na délku a 2,5 na šířku a na výšku. Dá se naložit na loď, do vlaku i do letadla. Nejvíce jich ale spatříte na nákladních lodích plujících mezi kontinenty. Největší z takových námořních titánů provozuje dánská přepravní společnost Mærsk. Jmenuje se Mc-Kinney Møller a kontejnerů se na něj vejde více než 18 000. Kdyby ve všech byly boty, tak to znamená kolem padesáti milionů cviček!

 

Délka: 400 metrů

Šířka: 64 metrů

Kapacita: 18 270 kontejnerů

 

 

Allure of the Seas •  Profimedia

 

Allure of the Seas – Výlet na titánovi

Největší zaoceánská výletní loď byla postavena ve finských docích a v současné době křižuje mezi ostrovy v Karibiku a Středomoří. V osmnácti podlažích mají cestující k dispozici spoustu možností, jak si ukrátit plavbu. Najdete tu 25 restaurací, rozlehlé venkovní divadlo, kluziště nebo několik zábavních parků pro děti. Provoz tohoto pohyblivého mořského městečka zajišťuje skoro dva a půl tisíce lidí. Její sesterská loď Oasis of the Seas musí být trochu naštvaná: Allure je větší o pouhých pět centimetrů na délku!

 

Délka: 362 metrů

Šířka: 64 metrů

Kapacita: 5 400 pasažérů

Posádka: 2 384 mužů

 

 

Prohlédněte si největší loď světa Pieter Schelte

Prohlédněte si největší loď světa Pieter Schelte

Vrak HMS Erebus: Ztracená loď se vrátila na světlo světa

Vrak HMS Erebus: Ztracená loď se vrátila na světlo světa

Vražedné lodě: Modří obři dál zbytečně umírají

Vražedné lodě: Modří obři dál zbytečně umírají

 

Články odjinud