Revoluční kombinéza odolá zubům žraloka bílého. Ušil ji Australan

Revoluční kombinéza odolá zubům žraloka bílého. Ušil ji Australan
Sdílej
 
Koupací oblek Shark Stop může člověku zachránit život, když ho v moři napadne žralok. Nový materiál podobný neprůstřelné vestě odolá i silnému kousnutí. Po čtyřletém vývoji ho vyrobil bývalý surfař Hayden Burford z Austrálie. Hodit se bude milovníkům vln i potápěčům.

Při setkání se žralokem může jít o život. Zejména u pobřeží Austrálie, kde se tito vodní predátoři hojně vyskytují. Speciální oděv Shark Stop však nenechá ostré žraločí zuby kousnout hluboko do lidského těla.

Na podporu výroby kombinézy, která údajně brání otevřeným ranám, ztrátám končetin a masivnímu krvácení, vznikla veřejná sbírka na webu Kickstarter. V době vzniku článku se podařilo vybrat již 132 tisíc dolarů, téměř dvojnásobek požadované sumy. Úspěšný účet se uzavře 24. února. Poté se začne šít pro první zákazníky.

Odpuzovač žraloků: Nová technologie zachrání rybáře, potápěče i surfaře

Odpuzovač žraloků: Nová technologie zachrání rybáře, potápěče i surfaře

Koupací oblek proti žralokům

Koupací oblek proti žralokům je vyrobený ze speciálního polyetylenového (umělého) vlákna, které se jinak používá na výrobu tažných lan pro velké lodě. Na těle funguje podobně jako kevlar, což je látka všitá do neprůstřelných vest pro vojáky a policisty.

Technický materiál z polyetylenového vlákna je extrémně pevný, zároveň však lehký a pružný. Při výrobě se snadno spojí s běžným neoprenem, ze kterého se vyrábějí kombinézy pro surfaře a potápěče. Výsledkem je zdánlivě obyčejný koupací oblek, jehož klíčové vlastnosti se ale projeví až tehdy, kdy vás zkusí ochutnat nějaký žralok.

Video: Neopren proti žraločím kousnutí se představuje

Ochranný neopren vznikal čtyři roky metodou pokus-omyl. Vynálezce Burford zkoušel nejrůznější materiály, jejich kombinace i způsob výroby. Nejpovedenější model, který půjde do prodeje, byl testován v laboratoři Australské univerzity Flinders a ve vodách jižní Austrálie u Neptunových ostrovů. Ty jsou známým rajonem nejobávanějšího ze žraloků, až šestimetrového žraloka bílého, přezdívaného lidožravý (Carcharodon carcharias) a také jeho kousnutí kombinéza vydržela.

Odolal i žraloku lidožravému

Testy u Neptunových ostrovů prokázaly odolnost koupacího úboru, který dokonce nepropíchne ani vojenský nůž. Do látky jím na zkoušku bodal bývalý potápěč amerického námořnictva Rick Bettua, který předloni se štěstím přežil kousnutí od žraloka do nohy.

Speciální materiál vydržel i kousnutí velkého bílého žraloka, přezdívaného lidožravý •  Kickstarter/Sharkstop

Nový oblek podle autora Burforda nechrání tak dokonale jako ocelová klec, která se používá při pozorování a filmování žraloků. Při agresivním útoku může žralok člověku pořád zlámat kosti v těle. Výrazně se však snižuje riziko potrhání těla a vzniku životu nebezpečných ran. Vlákna materiálu navíc žraloka bolí mezi zuby, což odrazuje od opakovaného útočení.

Proč žralok útočí

Žralok na člověka obvykle útočí, pokud je vyprovokován. Například, když si ho chce potápěč pohladit. Anebo když si žralok člověka splete s jinou kořistí, třeba s tuleněm. Předloni však žraloci zabili v Austrálii osm lidí, nejvíc za bezmála sto let. Nárůst počtu incidentů si někteří vědci vysvětlují klimatickými změnami, které nutí žraloky migrovat blíže k pobřeží. Podle jiných jde spíše o důsledek toho, že si vodní radovánky v moři dopřává stále více lidí.

Dokonalý stroj na smrt: Žralok je největší a nejstrašnější

Dokonalý stroj na smrt: Žralok je největší a nejstrašnější

Pohled do věta: Létající lidožrout

Pohled do věta: Létající lidožrout

Jak velký byl megalodon? Postrach oceánu nezklamal!

Jak velký byl megalodon? Postrach oceánu nezklamal!

 

Články odjinud