Žraloci na útěku: Z lidožroutů se stává kořist

Žraloci na útěku: Z lidožroutů se stává kořist
Sdílej
 
Pobřežní vody jižní Afriky prosluly výskytem žraloků. Těch nejobávanějších – velkých bílých neboli lidožravých. Ale teď se z lidožroutů stává kořist.

V posledních letech velcí bílí žraloci mizejí, opouštějí jihoafrické vody a odplouvají do vzdálených míst oceánu. Vědci je sledují už 15 let za pomoci GPS lokátorů, které umístili na těla některých mladých jedinců. Díky tomu jim jejich rychle se tenčící počet neunikl stejně jako to, kdy a kam odplouvají.

Neznámý predátor zabíjí žraloky

Objevil se ale mnohem závažnější problém – moře začalo vyplavovat na pobřeží mrtvé žraloky se strašlivými ranami. Od roku 2017 jich vědci našli osm. A jsou přesvědčeni, že to je jen malá část obětí. Podle výzkumníků bude zabitých žraloků, kteří se nikde neobjevili, mnohem víc. Důkladná prohlídka mrtvých těl prozradila, že rány byly vždy stejné – žraloci měli z těla vytržená játra, někteří i srdce. Bylo jasné, že jde o útoky stále stejného predátora.

Video se připravuje ...

Útoky žraloků na lidi zachycené kamerou • Zdroj: Videohub

Port a Starboard

O jakého predátora jde, bylo tak trochu záhadou — velký bílý žralok prakticky nemá v moři (s výjimkou člověka) nepřítele. Troufne si na něj vlastně jediný – kosatka dravá. Ale i pro tohoto velkého delfína je žralok bílý natolik nebezpečnou kořistí, že se mu raději vyhne. Přesto se vědci přikláněli k tomu, že za mrtvými žraloky stojí právě kosatky. Zvláště když se v oblasti začal pravidelně objevovat pár kosatek, který byl snadno rozpoznatelný podle ohnuté hřbetní ploutve. Vědci je pojmenovali Port a Starboard.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud