ReakTour: Virtuální jaderka

ReakTour: Virtuální jaderka
Sdílej
 
Pojďte! Prolezeme jadernou elektrárnu od sklepa po půdu! Ábíčko se podívalo do virtuální jaderky ReakTour a proniklo do nitra jaderné elektrárny Dukovany.

Navštívili jsme kreativní studio Brainz Immersive, které pro ČEZ vytvořilo prohlídku českých jaderných elektráren ve virtuální realitě. Jde o vzdělávací programy s názvem ReakTour, každý o délce asi dvaceti minut. Díky jednomu z nich jsme se během okamžiku z pražských Vinohrad přenesli do nitra jaderné elektrárny Dukovany. Zážitek nám zprostředkoval VR headset Oculus Meta Quest 2.

100 headsetů na virtuální realitu

Headsety pro virtuální realitu jsou nově vybavena návštěvnická centra jaderných elektráren Dukovany a Temelín. V Temelíně funguje 50 VR headsetů už více než rok a za tu dobu je tam vyzkoušelo přes 30 tisíc návštěvníků. V Dukovanech mají svých 50 VR headsetů jako žhavou novinku teprve pár měsíců. Každá elektrárna má svůj vlastní VR program.

Video se připravuje ...

Nad Temelín vylétl dron. Podívejte se na unikátní záběry z bezletové zóny • Zdroj: Jaderná elektrárna Temelín

Herní ovládání

Ve virtuální realitě nás přivítala sympatická průvodkyně s IQ 12 368 (to o sobě alespoň tvrdila, ale věřte umělé inteligenci!). Provedla nás vrátnicí a zavedla k jadernému reaktoru, elektrickým generátorům, do nitra chladicích věží i do velínu za obsluhou elektrárny. VR headset snímá i pohyb vašich rukou, které ve virtuální realitě rovněž vidíte. Díky tomu můžete na určitých místech programu sami rozhodovat, kam dál se ve virtuální prohlídce vydáte.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud