Země bez lidí: Jaký by byl konec našeho světa

Země bez lidí: Jaký by byl konec našeho světa
Sdílej
 
Konec světa předpovídaný na loňského 21. prosince jsme přežili. Jak by ale vypadala naše planeta, kdyby z ní náhle vymizeli lidé?

 

Začátek světa bez lidí: Co kdyby zmizeli lidé?

Začátek světa bez lidí: Co kdyby zmizeli lidé?

 

Samozřejmě záleží na tom, co by vymření lidstva způsobilo. Jinak by vypadal svět, který by celý zmrznul, a jinak po obrovských požárech. Asi první, co ale každého napadne, je otázka, co by se s námi stalo, kdyby do Země narazil asteroid velký jako ten, který před 65 miliony lety vyhubil dinosaury.

Asteroid bychom přežili

Zní to neuvěřitelně, ale někteří lidé by nejspíš přežili. Nebyly by jich miliardy, spíše jen statisíce, ale jako druh bychom se z toho asi dostali. Pravděpodobně bychom však nepřežili my, kteří si bez zapalovače neumíme ani rozdělat oheň a bez vodovodního kohoutku se nedokážeme napít. Naše dovednosti - například to, že umíme poslat SMS nebo zvládáme nejnovější Microsoft Word - by nám v pustině způsobené dopadem kosmického tělesa nebyly k ničemu. Složitý moderní svět by se rychle zhroutil.

Zato takoví domorodci z Amazonie nebo jihoasijských pralesů, kteří žijí na úrovni doby kamenné, by si pádu naší civilizace ani nevšimli. Až by odezněly bezprostřední následky dopadu, pokračovali by ve svém poklidném životním tempu. Jejich potomci by pak, po několika desítkách tisících let, možná dokázali vytvořit novou civilizaci. V podstatě by lidstvo dostalo druhou evoluční šanci.

Tento článek je hlavním tématem ABC 01/2013, které je v prodeji od 2. ledna.ABC 1/2013: Ochutnávka

ABC 1/2013: Ochutnávka

Tank a jedem! Dejte bacha, kde stojíte

Tank a jedem! Dejte bacha, kde stojíte

Top Gear ukáže auta vybavená na apokalypsu

Top Gear ukáže auta vybavená na apokalypsu

Klíčová slova:
apokalypsa
 

Články odjinud