Garfield slaví 40 let! Životopis nejslavnějšího kresleného kocoura

Garfield slaví 40 let! Životopis nejslavnějšího kresleného kocoura
Sdílej
 
Skutečně, ten kocour má za sebou už čtyři desetiletky! Oslavil je 19. června 2018, tak se pojďme podívat na jeho životopis.

 

Garfield se poprvé objevil už v roce 1978, konkrétně 19. června 1978. I když jeho počátky byly nejisté, rychle se stal jednou z nejpopulárnějších komiksových postav vůbec. Ale měl vážně na mále – původně měl být totiž hlavním hrdinou Garfieldův pán Jon. Jenže autorovi, Jimu Davisovi, bylo doporučeno, aby se víc soustředil na kocoura – a vyplatilo se to. V roce 2013 vycházel Garfield najednou už zhruba v 2.580 novinách a časopisech a dostal se i do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrozšířenější komiksový strip. To je na jednu línou kočku docela úspěch, nemyslíte?

Speciál Mateřídouška: Luštíme s Garfieldem •  Mateřídouška

Pryč s politikou!

I když měl Davis původně ambice cílit víc na satiru a zapojit do děje i politiku, tak rychle tyhle věci opustil. Hlavně, proto, že (jak sám přiznává), o politice zase tak moc neví. Tudíž Garfield staví na humoru, ve kterém se najde opravdu každý. Lenost, spánek, jídlo, kafe, diety, lásky, trapasy, cynismus, pondělky. Díky tomu neexistují žádné bariéry, žádná země, kde by hrozilo, že Garfielda nepochopí. Jeho vtipům se může stejně smát Američan, Asiat i Čech. Žádný nebude znevýhodněný.

Autor Garfielda Jim Davis (vlevo) •  Ducky

Kocour chodí po zadních

Garfield je poměrně stabilní série, ale přesto se pomalu, ale jistě vyvíjí. Z počátku se v komiksu objevoval jen Jon, Garfield a pes Odie… plus Jonův brácha. Ten ale rychle úplně zmizel (nechal po sobě právě jen toho psa Odieho) a nahradily ho jiné postavy. Kupříkladu nejroztomilejší kocour na světě, Nermal (kterého Garfield samozřejmě nenávidí). Postupně se měnil i sám Garfield. Z počátku to byla opravdu jen tlustá kočka, ale s léty se polidšťoval, zvětšovaly se mu oči, tlapky měnily v ruce a naučil se chodit po zadních!

Speciál Mateřídouška: Luštíme s Garfieldem •  Mateřídouška

Láska na scéně

Nedávno došlo v sérii (a dostalo se to už i do českého komiksového vydání) k závažné změně. Garfieldův pán, milostný zkrachovalec Jon, konečně navázal milostný vztah – a trvalo mu to jen necelých 40 let! Jeho objektem není nikdo jiný než Garfieldova zvěrolékařka, která se v komiksu objevila poprvé už v roce 1979! Ano, jsou to skutečně ty nejdelší námluvy v historii světa. Trvaly přes třicet let!

Speciál Mateřídouška: Luštíme s Garfieldem •  Mateřídouška

Speciál od Mateřídoušky

Garfield slaví úspěchy i mimo komiks. Má za sebou dva animované seriály, dva celovečerní hrané filmy a tři počítačem animované snímky. A to nemluvíme o figurkách, tričkách, plakátech, nálepkách a obrázcích na všem možném. Garfield je prostě ikona. I u nás nezůstalo jen u jedné stripové řady. Kromě pravidelné série vycházely kupříkladu barevné vázané speciály či tématické výběry. Vycházel i komiks pro mladší čtenáře, inspirovaný Garfieldovým animovaným seriálem. A velmi úspěšné byly i "activity booky", knížky luštění a hádanek, propojených Garfieldovými hláškami. K čtyřicátému výročí, čili v červnu, vyšel ve spolupráci s Mateřídouškou další takovýhle speciál.

Luštění s Garfieldem můžete koupit tady>>>

 

Barevný Garfield

V Čechách začal vycházet Garfield už v roce 1997 a tudíž u nás vychází už přes dvacet let. Je to ten nejdéle vycházející komiks v této zemi… aspoň hned po Čtyřlístku. A tento rok v červnu se chystá slavnostní padesáté číslo! K tomu se plánuje i základní změna – celá série, do té doby černobílá, začne vycházet v barvě! Koneckonců, Garfieldovi už je přes čtyřicet, takže si zaslouží elegantnější vzhled a ještě lepší zpracování. Tak všechno nejlepší k narozeninám!

Přečtěte si také:

Recenze: Garfield má vysokou školu lenosti a cynismu

Recenze: Garfield má vysokou školu lenosti a cynismu

Svět komiksu, vlastně Deadpoola!

Svět komiksu, vlastně Deadpoola!

Lego Marvel Super Heroes 2: LEGO kostky navštívily komiks - podruhé!

Lego Marvel Super Heroes 2: LEGO kostky navštívily komiks - podruhé!

Psí plemena: Kerry Blue Teriér, vodní lovec a milovník dětí

Psí plemena: Kerry Blue Teriér, vodní lovec a milovník dětí

 

Články odjinud