Když DJ dělá, že hraje

Když DJ dělá, že hraje
Sdílej
 
Známý britský producent a DJ Mistabishi má problém. Po jeho vystoupení v klubu se přišlo na to, že mixování desek jen předstíral a ve skutečnosti mu celou dobu hrálo předtočené cédéčko.

Kauza oživila nesmrtelnou otázku – kolik DJs to na nás jen hraje?

V ABC jsme se DJingu věnovali naposledy v létě, kdy jsme vyrazili na reportáž do jejich ostravské školy. Takže už určitě víte, že podstatou je smíchat dvě skladby v jeden mix. To je docela složité, protože písničky mají různé rychlosti. A tak záleží na hudebním sluchu a zručnosti. Jak ale ukázal Mistabishi, tohle všechno se dá obejít. Svůj set si můžete nahrát doma (nebo přinejhorším vám ho nahraje někdo zkušenější), pak ho na party pustíte a jen tak naoko předvádíte, že skutečně mixujete.
Skandál by se zřejmě neprovalil, kdyby si návštěvníci londýnského klubu Mango nevšimli, že Mistabishi vytahuje z bagu stále stejný vinyl a že předstírá hraní na vypnutých CD přehrávačích. Řada známých DJs a kolegů pak jeho chování odsoudila. Jenže co posluchači? Jak příště poznají, že chlápek za gramofony a mixážním pultem jen nehraje divadlo a skutečně s hudbou pracuje? Stoprocentní jistotu asi nebudeme mít nikdy. Mistabishi tak jen poškodil tisícovky „pravých“ DJs.

 

Články odjinud