Svět papírových modelů: Pojďte do toho s námi!

Svět papírových modelů: Pojďte do toho s námi!
Sdílej
 
Déčkaři, vystřihovánkáři, modeláři, prostě lidé, kteří mají rádi papírové modely – a nejen těm je určena naše nová rubrika. Pravidelně se v ní budete dovídat o událostech ve světě papírových modelů.

Výlety za papírovými modely

Bismarck i Sulaco ve Frýdku-Místku

Čas prázdnin je jako stvořený pro putování a cestování. Pokud míříte na Moravu, doporučujeme Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku. Na výstavě Papírový svět uvidíte legendární ábíčkářský model Městské památkové rezervace, ale i další historické stavby. Chybět nebudou ani obří válečné lodě, například německý bitevník Bismarck, stejně jako proslulé sci-fi stroje.

Na výstavě máte možnost opatřit si novinku vydavatele Z-art. Jedná se o model Zámku Frýdek v měřítku 1:300, rozkresleného na 12 stran (včetně návodu) jeho tvůrce bude pracovat 244 díly a může dokonce zvolit mezi jednodušší a složitější verzí. Po slepení dostanete zámek o velikosti 30 x 42 cm.

Už si zase hrajou v Mělníku

Ve středních Čechách máte do 28. srpna příležitost navštívit Regionální muzeum v Mělníku, kde jsou vystaveny papírové modely a sběratelské ukázky většiny myslitelných kategorií. Přesto má výstava Už si zase hrajou jednu zvláštnost – velkou měrou se na ní podílejí i ženy. 

Papírový svět: Výstava ve Frýdku •  archiv autora

Novinka: Stylový náklaďák Š706 MTS 24

Vydavatelství papírových modelů AK modely se bude v polovině srpna prezentovat dalším stylovým “náklaďákem”. Opět půjde o vůz z řady Š706, po předchozím oranžovém kropicím autě to bude typ Š706 MTS 24. Nový přírůstek je vyveden do všech detailů, má řídící přední nápravu, korbu lze sklápět do tří stran. Vystřihovánku je možno postavit rovněž s propracovaným interiérem, součástí modelu je fólie pro "zasklení! kabiny. Pokud se rozhodnete pro jeho stavbu, připravte se na práci s 925 díly.

AK modely: Papírový model náklaďáku Š706 MTS 24 •  archiv autora

Zlaté vzpomínky: LOTOS

Prázdniny roku 1971 vstupovaly do poslední čtvrtiny a ti, kteří měli přístup ke svému ábíčku se mohli vrhnout do stavby futuristického Experimentálního dopravního vznášedla LOTOS. Šlo o model inspirovaný skutečnými stroji své doby, což dokládá i odborná stať Vznášedlem do Anglie, uvedená v tomtéž čísle. Najdeme tu i průřez typem VA-2, které se vzdáleně podobá i modelu autorské dvojice Václav Šorel – František Kobík (známých pod značkou ŠOK).

Stavba modelu vypadá jednoduše, ale modelář se musí vypořádat s několika záludnostmi, ostatně jeden ze zkušených modelářů a spoluautorů publikace Papírová archeologie ing. Stanislav Fajkus shrnul své poznatky v tomto stavebním reportu. Půvabné vznášedlo by mohlo pomyslně sfouknout pětačtyřicet svíček z narozeninového dortu, bylo publikováno v ABC č. 24/roč. 16 a na pultech stánků a prodejen s tiskovinami se objevilo 12. srpna 1971.

Papírový model: LOTOS •  archiv autora

Věděli jste, že...

Vystřihovánky byly už v 16. století?

Pokud se zeptáte, kam až obor papírových vystřihovánek sahá, možná budete překvapeni odpovědí. Papírové modely nejsou doménou ABC, i když se tento časopis postaral o jejich zásadní rozšíření mezi lidi. Vystřihovánky vycházely ještě před ábíčkem a třeba v pradědečkových časopisech se nějaká ta vystřihovánka sem tam objevila. Výjimkou nebyly ani samostatně vydávané modely.

Pokud se ponoříme vysloveně do hloubky, pak dojdeme až do roku 1529. Ano – v první polovině 16. století existovala vystřihovánka, ba přímo papírový model s tématikou církevní i užitnou – matematik Georg Hartmann vytvořil krucifix kombinovaný se slunečními hodinami. Zcela určitě to není historicky první model, od nějž se nový obor začal odvíjet, ale nepochybně jeden z prvních dohledatelných.

Více se o "prehistorických" vystřihovánkách a raných modelech dozvíte v knize Josefa Kropáčka s názvem Kouzelná historie papírových vystřihovánek.

Více o vystřihovánkách najdete tady

V papírové stíhačce: Kokpit jako vystřihovánka

V papírové stíhačce: Kokpit jako vystřihovánka

Leonardo da Vinci: Muž, který předběhl dobu

Leonardo da Vinci: Muž, který předběhl dobu