Muzeum vystřihovánek: Osel a kanec

Muzeum vystřihovánek: Osel a kanec
Sdílej
 

 

 

O vydavatelství s obchodní značkou P.I.E.G.A (v překladu piega znamená přehnout, přeložit) pouze víme, že pocházelo z italského Milána a že sešity s vystřihovánkami publikovalo po celé Evropě v různých jazykových mutacích.

Autorem jednoduchých vystřihovánek zvířat byl Forbicicchio. Určitě jde o pseudonym (krycí jméno), neboť v italštině se řeknou nůžky forbice. Slovem forbicicchio se také označuje v Itálii a ve Švýcarsku tradiční umění vyřezávání a vystřihování siluetových obrázků do papíru. Kromě sešitů se zvířaty P.I.E.G.A  vydala i jiné skládačky, např. figurky vojáčků.

Vystřihovánky byly tištěné oboustranně. Forbicicchiova zvířata se stala inspirací českému vydavatelství „kohout“, které své vystřihovánky většinou přebíralo od jiných vydavatelů a graficky je upravilo. A tak se tehdejší mladí stavitelé mohli setkat s italskými zvířátky i na šesti arších přepracovaných na tisk jednostranný. Na obrázku vidíte originální obálku vystřihovacího sešitu.

www.papirovaarcheologie.cz


NÁVOD NA SLEPENÍ

Vystřihovánky osla a kance se skládají z jednoho dílu, ale i přes svoji jednoduchost bude jejich sestavení vyžadovat přesnost a trpělivost. Nejprve si narýhujte všechny lomové čáry a poté jednotlivé díly vystřihněte. Postupně vše naohýbejte. U ohýbání musíte přemýšlet, kam ohnout. Naštěstí máte jen dvě možnosti, a tak věříme, že po chvíli se ze složených zvířátek budete radovat. Pro lepší vzhled si můžete z rubu nohy a uši zabarvit, případně zaretušovat střihové hrany a ohyby.ABC 9/2016: Vystřihovánky

ABC 9/2016: Vystřihovánky

Muzeum vystřihovánek: Bouda u sněžných jam

Muzeum vystřihovánek: Bouda u sněžných jam