Zlatý oříšek: Aneta je mistriní světa v orientačním běhu

Sdílej

Co je nejtěžší na orientačním běhu? Neztratit se! To potvrzuje i další finalistka ankety Zlatý oříšek čtenářů ABC. Aneta Hendrichová má 12 let a je z Lán. Nejvíc si cení dvou vítězství na Mistrovství světa na Ukrajině WYAC 2019 v kategorii W14 klasika a v kategorii W14 sprint.

Časopis ABC jako dlouholetý partner soutěže Zlatý oříšek vrací všech 21 finalistů do hry! Vítěz ábíčkovského kola ankety získá cenu Zlatý oříšek čtenářů ABC. O tom, kdo to bude, můžeš rozhodnout i ty.

Anetko, s jakým oborem jsi do Zlatého oříšku přijela soutěžit?

Já běhám rádiově orientační běh.

To je hodně zajímavá disciplína, jako sportovnímu laikovi mohla bys mi popsat co, to je za sport?

Běháme v lese, máme sluchátka a přijímač a tím přijímačem zaměřujeme, jakým směrem máme dál běžet.

To běháte od nějaké mety k metě? Jak vás kontrolují, že jste tu danou trať proběhli správně?

Na ruce máme takový čip, co strčíme do takový krabičky a tam se nám to načte.

Takže se vlastně přihlásíte, že jste tam byli?

Ano.

Zlatý oříšek ABC: Hlasujte tady!

Jak dlouhá bývá většinou trať?

Kolem 3 km.

Co je na rádiově orientačním běhu nejtěžší?

Vybrat správný pořadí kontrol, a neztratit se.

Ztratila ses někdy?

Jo.

A kolik sis zaběhla kilometrů?

To nevím.

Kontroly mají předem určené pořadí?

Jsou od 1 do 5, ale většinou máme tak tři kontroly, máme si, ale vybrat v jakém pořadí je budeme dělat, co je nejlepší.

Abych to správně pochopila. Vy po startu běžíte, musíte se „očipovat“ na třech kontrolách a je jedno na jakých?

Ne, ty máme už určený, jaký máme běžet.

Takže jsi třeba na startu, a někdo ti řekne - Musíš běžet na 1, 3 a 2.

Ano.

Úprk před zombie jako sportovní hra

A proč jen tři? Proč se nehledá všech 5 kontrol?

To hledají třeba dospělí, nebo tak.

Takže to je rozdělené podle věku, že čím jste mladší, tím méně kontrol?

Ano.

A co tě na tom sportu nejvíc baví?

Že to není jenom obyčejný běh.

Je těžké to rádiové přijímání? Co s ním musíš dělat, abys signál zaměřila?

Točit s ním…

Do všech směrů?

Ano. A jsou dva typy těch rádií, těch přijímačů. První je, že tam, kde to slyšíte nejhlasitěji, tak tam máte běžet. Ten druhý je tam, kde to slyšíte nejméně hlasitě.

A s jakým typem rádia běháš ty?

Ty závody jsou každý jiný.

A který závod je pro tebe jednodušší? Ten kde máš to rádio, kde slyšíš signál nejhlasitěji, nebo nejtišeji?

Asi nejtišeji.

Anketa Zlatý oříšek ABC: Nejšikovnější děti Česka

A v čem myslíš, že je to jednodušší?

To rádio je i menší…

To je zajímavé, kolik to rádio tak váží, když s ním musíte běhat.

To nevím.

Ale není tak moc těžké?

Ne.

A máte v ho v rukou, nebo v baťohu na zádech?

V ruce.

Jaké máš už úspěchy?

Minulý rok jsem 4x vyhrála na Mistrovství České republiky a tenhle rok jsem 2x vyhrála Mistrovství světa.

A kam bys to chtěla dotáhnout?

Nevím.

Když už jsi mistryně světa, co je víc? Budeš chtít dál pokračovat?

Jo.

Takže budeš mistr světa třeba i v dospělosti.

To nevím.

Tak já ti mockrát děkuji za rozhovor, přeju ti, abys získala Zlatý oříšek čtenářů ABC a příští rok zase obhájila mistryni světa.