Zlatý oříšek: Šachista Jiří Bouška to nandal i velmistrovi

Sdílej

Neuměl ještě číst a psát a už hrál šachy. Finalista ankety Zlatý oříšek čtenářů ABC 2019 David Bouška. Je mu osm let a už porazil i velmistra. David je z Kameniček u Hlinska a v roce 2019 získal první místo na Mistrovství světa v rapid šachu, Mistrovství Evropy Smart Kids - rapid, Mistrovství ČR - rapid a taky se stal přeborníkem Pardubického kraje.

Časopis ABC jako dlouholetý partner soutěže Zlatý oříšek vrací všech 21 finalistů do hry! Vítěz ábíčkovského kola ankety získá cenu Zlatý oříšek čtenářů ABC. O tom, kdo to bude, můžeš rozhodnout i ty.

Jirko, s jakým oborem soutěžíš ve Zlatém oříšku?

Hraju šachy.

Od kolika let je hraješ?

Od 5 a půl let.

To jsi ještě neuměl číst ani psát, ale uměl jsi šachy?

Ano.

A kdo tě k nim přivedl?

Bratr, když chodil na kroužek a my jsme ho s rodiči vyzvedávali. Tak jsem si tam párkrát zahrál a taky mě to bavilo.

Zlatý oříšek ABC: Hlasujte tady!

A co tě na šachách baví nejvíc?

Vyhrávat.

To věřím, to určitě baví každého soutěžícího a sportovce. Ale k tomu, abys vyhrál, tak musíš asi hodně trénovat. Jak často trénuješ?

Trénuju 2x týdně přes počítač nebo přes telefon, a ještě jezdím do Pardubic.

A jak se hraje přes počítač?

Jsou třeba aplikace, kde se dají dát hrát šachy. Můžete si tam zahrát několik partií nebo řešit diagramy.

Jsou tam jako u Sudoku různé úrovně obtížnosti?

Ano.

A jakou hraješ ty? Nejlehčí, střední nebo ty nejtěžší? Jaké úrovně tam jsou?

Různé.

A vždycky nad tím počítačem vyhraješ? Nebo vždy počítač nad tebou?

Někdy já, někdy zas počítač.

Simpsonovi se spojili s šachy

A jaké máš za sebou už úspěchy?

Vyhrál jsem Mistrovství České republiky v Rapid šachu. Pak jsem vyhrál Mistrovství Čech do 8 let v Rapid šachu a pak Mistrovství světa do 8 let v Rapid šachu.

A porazil jsi někdy i staršího soupeře, než jsi ty?

Hodně krát a jednou jsem porazil i velmistra.

A říká ti něco jméno David Navara?

Nejlepší hráč České republiky.

A víš, že byl také ve Zlatém oříšku?

Ano.

Tak doufám, že budeš mít stejný úspěch jako on. Chtěl by sis s ním někdy zahrát?

Už jsem s ním hrál, ale vždy jsem prohrál.

A na kolika tazích tě utáhl?

Na patnácti.

Ale to je dobré, ne? Když si vzpomínám tak David říkal, že se dá porazit i na tři tahy. Na kolika tazích, myslíš, že bys porazil mě?

Nevím.

Když umím hrát šachy jen rekreačně?

Tak na patnáct.

Myslíš, že bych vydržela patnáct tahů?

Ano.

Tak to mě teda možná přeceňuješ. Dobře, kromě šachů máš i jiné koníčky?

Hrál jsem fotbal, ale už nemám čas kvůli šachům. Už chodím jenom na fotbalové tréninky a jinak už nehraju žádné turnaje.

Anketa Zlatý oříšek ABC: Nejšikovnější děti Česka

No, ale je fajn, že chodíš na tréninky, že se protáhneš a pořád nesedíš. To by rodiče asi hubovali, kdybys pořád jen seděl za stolem a hrál šachy.