Poprvé odchovali mládě ohroženého tamarína pestrého! Kde ho můžete vidět?

Poprvé odchovali mládě ohroženého tamarína pestrého! Kde ho můžete vidět?
Sdílej
 
Zlínská zoo slaví mimořádný chovatelský úspěch. Poprvé v historii se zde podařilo odchovat mládě tamarína pestrého. Malý tamarín se narodil v březnu letošního roku. Díky péči obou rodičů skvěle prospívá, v současné době se již samostatně pohybuje v expozici poblíž tropické haly Yucatan.

Tamaríny pestré (Sanguinus bicolor) návštěvníci uvidí ve třiceti evropských zoo, úspěšný odchov se za uplynulý rok však podařil pouze ve třech, a zlínská zoo je jednou z nich. Zoo Zlín chová tamaríny pestré od roku 2017 jako jediná česká zoo. Chovný pár nyní tvoří samice Marina, která přišla z německé Zoo Magdeburg, a samec Manaus ze švédské Zoo Eskilstuna.

„Samce jsme získali v září 2023, se samicí od prvních okamžiků vytvořili stabilní pár. Naprosto perfektně také spolupracovali při odchovu mláděte. U tamarínů péči o potomka zajišťuje převážně samec, mládě předává samici pouze několikrát denně ke kojení,“ přiblížila odchov Markéta Horská, vedoucí zoologického oddělení.

Tamarín pestrý je kriticky ohrožený vyhynutím •  zoo zlín

Samice tamarínů v naprosté většině porodí dvojčata, stejně tak tomu bylo i ve zlínské zoo. „Bohužel jedno z mláďat se narodilo mrtvé. Druhé však bylo velmi vitální a samec o něj začal okamžitě pečovat. Samice se do odchovu zapojila až následující den, kdy jí samec poprvé předal mládě k nakojení. Březost a samotný porod jsou totiž pro samice tamarínů velmi náročné a vyčerpávající, pro zotavení tak potřebují chvíli odpočívat,“ doplnila Horská.

Tamarín je opravdu pestrá opička

Jak už jeho druhové jméno napovídá, tamaríny pestré rozhodně nelze přehlédnout. Mají tmavou „netopýři“ hlavu, přední část těla včetně končetin je bílá, zbývající část těla, zadní končetiny a ocas hnědé. Patří mezi drápkaté opice, konečky jejich prstů na rozdíl od většiny primátů kryjí drobné drápky. Jsou docela ostré, pomáhají při šplhání po stromech a také při získávání potravy.

Samec tamarína pestrého s mládětem ve zlínské zoo •  zoo zlín

Ve volné přírodě převládá na jejich jídelníčku ovoce, hmyz a nektar. Ve zlínské zoo si pochutnávají na papáji, borůvkách, jablkách, zelenině (řapíkatý celer, fenykl, čekanka, vařená mrkev a vařené batáty), dostávají také hmyz nebo křepelčí vajíčka. V přírodě žijí převážně v korunách stromů, kde se sdružují do malých skupin s nejvýše 14 členy. V každé skupině se však rozmnožuje výhradně dominantní samice.

Kriticky ohrožený druh

Domovinou tamarínů pestrých jsou tropické pralesy Brazílie, ze všech primátů na světě mají nejmenší areál výskytu. Najdeme je pouze a výhradně na malém území kolem brazilského města Manaus.

V současné době patří mezi kriticky ohrožené druhy. Důvodem je drastický úbytek životního prostředí vzhledem k neustálému rozrůstání města Manaus, ohrožují je toulaví psi a kočky a také obchod s domácími mazlíčky. Vláda Brazílie, četné nevládní a mezinárodní organizace a zoologické instituce tak úzce spolupracují na zajištění důsledné ochrany tamarínů pestrých a také na vzdělávání místních obyvatel o důležitosti jejich ochrany.

Nejvíce největších hlodavců na světě! Šest mláďat kapybar ve Zlíně

Nejvíce největších hlodavců na světě! Šest mláďat kapybar ve Zlíně

Vodním jaguárům se daří ve Zlíně: Nová mláďata u vyder obrovských

Vodním jaguárům se daří ve Zlíně: Nová mláďata u vyder obrovských

Malé čáje ve Zlíně: Zoo odchovala chocholatá mláďata

Malé čáje ve Zlíně: Zoo odchovala chocholatá mláďata