Vodním jaguárům se daří ve Zlíně: Nová mláďata u vyder obrovských

Vodním jaguárům se daří ve Zlíně: Nová mláďata u vyder obrovských
Sdílej
 
Zlínská zoo je jediná zoo v České republice, která chová vydry obrovské, největší sladkovodní vydry na světě, kterým se někdy přezdívá vodní jaguáři. Jejich odchov je totiž velmi náročný, zásadní problém představuje vysoká úmrtnost mláďat krátce po narození. O to významnější je, že pro Zlín jsou letošní mláďata už třetím úspěšným odchovem.

Tři mláďata vyder obrovských, dva samečci a jedna samička, se narodila letos na konci ledna. Už pomalu začínají vidět a návštěvníci je mohou obdivovat v tropické hale. Rodičovský pár, desetiletá samice Mora a třináctiletý samec Dagget, se projevili jako svědomití rodiče. Samice rodí po tříměsíční březosti slepá a zcela bezbranná mláďata, malé vydry otevírají oči až ve věku kolem 45 dnů.

„Chovatelé do expozice v chovatelském zázemí a později také v tropické hale přistupovali pouze při krmení, aby vydří rodinu co nejméně rušili. Díky instalovaným kamerám jsme mohli pravidelně kontrolovat, zda mláďata prospívají a přibírají na váze."

Mláďata vyder obrovských už začínají vidět a předvádějí se i návštěvníkům •  archiv Zoo Zlín

„V současné době již mláďata vidí, jsou vitální, krásně prospívají. Chovatelé jejich váhu odhadují na něco přes půl kila,“ přiblížila významný odchov hlavní zooložka Markéta Horská.

Ideální čas pro pozorování vyder je v 10.45. „V tuto hodinu chovatelé vydry krmí ve venkovní expozici přímo před zraky návštěvníků. Vydry dostávají sladkovodní ryby čtyřikrát denně, na jejich jídelníčku převládají drobní kapříci a plotice. Každý den spořádají kolem 12 kg ryb,“ doplnila Markéta Horská.

Úspěchy u vyder

Vydry obrovské (Pteronura brasiliensis) se ve zlínské zoo poprvé objevily v roce 2012, kdy zahrada otevřela nově upravenou expozici v tropické hale včetně venkovní nádrže. „Tenkrát k nám z německé Zoo Hagenbeck přišli dva samci, jedním z nich byl i budoucí otec mláďat Dagget."

„Byli jsme opravdu poctěni, že jsme od vedení Evropského záchranného programu pro vydry obrovské získali důvěru a mohli začít s chovem těchto vzácných jihoamerických savců. Trvalo však dalších 7 let, než v listopadu 2019 přišla z anglické Zoo Branton vytoužená samice Mora,“ řekla Markéta Horská.

Mláďata vyder obrovských se rodí slepá a bezmocná •  archiv Zoo Zlín

První chovatelský úspěch přišel v říjnu 2020, další mláďata pár odchoval v roce 2022. „Vydří pár od prvních počátků o všechna mláďata skvěle pečoval. Dokonce bych řekla, že samec Dagget je ještě pečlivější než samice. Jako první přibíhá na volání mláďat, při krmení nejdříve nabízí potravu jim a teprve poté si ryby bere pro sebe,“ s úsměvem uvedla chovatelka Kristýna Polášková.

V současné době mohou návštěvníci celou vydří rodinu včetně dvou samců z odchovu z roku 2022 vidět v tropické hale, dospělé jedince také ve venkovní nádrži.

Vodní jaguáři

Jedno ze tří letošních mláďat vydry obrovské ve zlínské zoo •  archiv Zoo Zlín

Domovinou vyder obrovských jsou deštné pralesy Jižní Ameriky. Podstatnou složku jejich jídelníčku tvoří sladkovodní ryby, umí ale ulovit i kajmana, želvu nebo anakondu. Ze všech druhů vyder jsou nejhlasitější a také nejvíc společenské, běžně lze pozorovat skupinky 6-8 jedinců. Základ takové rodiny tvoří rodičovský pár s odrostlými mláďaty.

V dospělosti váží až 30 kg, dorůstají délky od 100 do 130 cm. Jsou to poměrně dlouhověká zvířata, mohou se dožít až 26 let. Ve vodě jsou nesmírně rychlé a hbité, pro jejich lovecké schopnosti je původní obyvatelé Jižní Ameriky nazývají „vodními jaguáry“.

Zdatně se však pohybují i na souši, uběhnou i velké vzdálenosti mezi koryty a rameny řek. Patří mezi ohrožené druhy zvířat, populace ve volné přírodě se odhaduje pouze kolem 5 000 jedinců.

Malé čáje ve Zlíně: Zoo odchovala chocholatá mláďata

Malé čáje ve Zlíně: Zoo odchovala chocholatá mláďata

Ať žije binturong! Kde mají malé mládě největší cibetkovité šelmy?

Ať žije binturong! Kde mají malé mládě největší cibetkovité šelmy?

Osm malých oryxů je v Zoo Olomouc. Zatím...

Osm malých oryxů je v Zoo Olomouc. Zatím...