Vlčí trojčata se narodila v Brně: Máme video a můžeš ho vidět!

Vlčí trojčata se narodila v Brně: Máme video a můžeš ho vidět!
Sdílej
 
Prvními mláďaty roku 2024 jsou v brněnské zoo tři malí vlci hřivnatí. Na svět přišli na konci ledna, zatím se jim daří velmi dobře. Poslední štěňata těchto psovitých šelem byla v Brně k vidění před osmi lety. Sleduj video!

„Stále ještě není úplně vyhráno. Samice je velmi mladá a je to její první porod, kdy se odchov mláďat často nemusí podařit. Jsou to velmi plachá zvířata, proto je pro ně nesmírně důležitý klid. Při péči o mláďata to pak platí dvojnásob. Nicméně fena zatím vše zvládá skvěle a odchov probíhá přirozeně, bez zásahů chovatelů?" uvedla kurátorka chovu savců Zoo Brno Oldřiška Kučerová.

„Právě proto, že samici necháváme prostor pro přirozený odchov a na mladé vůbec nesaháme, se může stát, že o mláďata kvůli řadě nepředvídaných faktorů přijdeme. Tak už to v přírodě běžně chodí, pro zvíře je to součást životního cyklu, ale my doufáme, že u nás vše dopadne dobře,“ dodává.

VIDEO Nová mláďata vlků hřivnatých v Zoo Brno:

Video se připravuje ...

Brněnským mláďatům vlků hřivnatých už je několik týdnů a začínají se aktivně pohybovat • Zdroj: Zuzana Švejdová, Zoo Brno

Co je to za vlčata?

Mláďata vlka hřivnatého dobře prospívají a podle vizuálních kontrol chovatelů přibírají na váze. „Ještě neznáme pohlaví malých vlků, to zjistíme až při první veterinární prohlídce, která proběhne ve druhé polovině března. Pro návštěvníky by mohlo být zajímavé, že už pomalu začíná období, kdy samice přenáší mláďata z jedné boudy do druhé. Pokud tedy někdo u expozice vlků hřivnatých v horní části zoo nějakou dobu vydrží a bude mít štěstí, možná uvidí fenu se štěnětem v tlamě." říká Oldřiška Kučerová.

Na mláďata vlků hřivnatých čekali v brněnské zoo osm let •  Matyáš Slavík, Zoo Brno

„Je to běžná forma přesunu mladých, a nic jim při tom nehrozí. Zároveň prosíme návštěvníky o ohleduplnost, aby se u výběhu chovali tiše a respektovali klid, který je potřeba k úspěšnému odchovu. Moc děkujeme,“ doplňuje.

Vlk hřivnatý je nejvyšší psovitá šelma

Vlk hřivnatý (Chrysocyon brachyurus), někdy také nazývaný pes hřivnatý, je největší psovitá šelma Jižní Ameriky a nejvyšší psovitá šelma vůbec. Jeho dlouhé nohy mu umožňují lepší orientaci v oblastech zarostlých vysokou trávou. Kromě lovu menších obratlovců se rád živí také plody.

VIDEO Vlk hřivnatý je na rozdíl od jiných psovitých šelem mimochodník, posouvá vpřed vždy nohy na stejně straně

V přírodě je ohrožen ztrátou životního prostředí, které se mění na pastviny a pole. Vlky ohrožuje také automobilová doprava a domácí psi, kteří je mohou lovit a přenášet na ně infekční nemoci. Vlci hřivnatí jsou také stále nelegálně loveni. Podle některých obyvatel Jižní Ameriky mají části jeho těla (oči, kůže, ocas) léčebné účinky a nosí je u sebe jako talisman. Zoo Brno chová vlky hřivnaté od roku 2000.

Nejvzácnější šelma světa je v Ostravě: Nový král zvířat dorazil z Polska

Nejvzácnější šelma světa je v Ostravě: Nový král zvířat dorazil z Polska

Tajemství prvního mláděte v Zoo Děčín odhaleno! Je to veverka nebo makak?

Tajemství prvního mláděte v Zoo Děčín odhaleno! Je to veverka nebo makak?

Netopýři v Olomouci nejsou netopýři! Někteří hopkají

Netopýři v Olomouci nejsou netopýři! Někteří hopkají