Nejvzácnější mláďata: Významné chovatelské úspěchy českých zoo

Nejvzácnější mláďata: Významné chovatelské úspěchy českých zoo
Sdílej
 
V uplynulém roce se v českých zoo narodila spousta mláďat. Mnohá z nich představují jedinečný chovatelský úspěch.

Zoologické zahrady dávno neslouží jen k poučení a zábavě návštěvníků. Právě naopak – dnes jde spíš o vědecké instituce, které se podílejí na záchraně vzácných a ohrožených druhů živočichů z celého světa. Udržují rezervní populace zvířat, jimž v přírodě hrozí vyhynutí, a mnohdy se podílejí i na jejich návratu do přírody.

To ale jen v případě, že se je daří v zajetí rozmnožovat. Což je často velmi obtížné. Každé narozené mládě pak znamená obrovský úspěch a další krůček k záchraně druhu. Za uplynulý rok udělaly české zoo takových krůčků celou řadu. Na co jsou nejvíc pyšné?

Nejlepší české Zoo:

Zoo Zlín

vydra obrovská

Vyhynutím ohrožená jihoamerická vydra obrovská (Pteronura brasiliensis) není v zoologických zahradách běžná a její odchov je mimořádně obtížný. U nás ji chová pouze zlínská zoo. A již podruhé se podařilo odchovat mláďata – ke třem z roku 2020 vloni přibyla další dvě!

Jedna z osmi

Pouze osm zoologických zahrad na světě chová jihoamerického pěvce, kotingu tříbarvou (Perissocephalus trikolor). Jejich rozmnožení je velmi obtížné kvůli složitým námluvním rituálům. Tři loňská mláďata narozená ve Zlíně jsou proto zcela výjimečným chovatelským úspěchem. A navíc opakovaným, jde již o druhý úspěšný odchov.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud