Zvláštní papoušek vs. obří orel: Barvy hrají o život!

Zvláštní papoušek vs. obří orel: Barvy hrají o život!
Sdílej
 
Papoušek kakapo může být jasně zelený, ale také olivově hnědý. Není to žádná náhoda, ale památka na vyhynulé vrcholové predátory z doby, kdy se na Novém Zélandu objevil orel Haastův.

Přídavné jméno „výstřední“ si kakapo soví (Strigops habroptila) z Nového Zélandu docela zaslouží: Je jedním z pouhých dvou druhů nočních papoušků a vůbec jediným, který neumí létat. Také je nejtěžším žijícím papouškem – vypasení jedinci váží až 4 kg. Přitom jsou čistě býložraví, což je na papouška velice neobvyklé. Také silně páchnou a ani tím jejich výstřednosti ještě nekončí. Ještě tu máme jejich peří. 

Kakapo má dvojí zbarvení 

Kakapové se totiž vyskytují ve dvou barevných variantách: jasně zelené a olivově hnědé. Tým německých a novozélandských vědců zaujalo, že toto dvojí zbarvení se v jejich populaci udrželo i poté, co se počet kakapů kvůli dovezeným predátorům drasticky snížil.

V roce 1995 žilo pouhých 51 ptáků, dnes se díky záchrannému programu jejich populace rozrostla na přibližně 250 jedinců. Aby mohli vysvětlit, proč je dvojí zbarvení pro tyto papoušky tak významné, osekvenovali vědci velkou většinu žijící populace, tedy celkem 168 kakapů

Noví predátoři na Novém Zélandu

Výsledky sekvenování umožnily identifikovat v genomu kakapů dvě varianty, které ovlivňují mikrostrukturu peří. Zelená a olivová pírka díky tomu odrážejí trochu jiné vlnové délky viditelného světla. Původní zbarvení kakapů je zelené, olivové podle vědců vzniklo před necelými dvěma miliony lety – v době, kdy se na Novém Zélandu objevily dva nové druhy vrcholových predátorů: orel Haastův a jestřábovitý dravec Circus teauteensis. Tito dravci po kořisti pátrají zrakem, takže pro papoušky zřejmě bylo výhodné mít dvě různé barvy. 

Dvě barevné varianty papoušků kakapo: zelená a olivová •  Plos Biology

Kolem dokola

Počítačové simulace ukázaly, že ta barevná varianta, která byla zrovna vzácnější, snáze unikala pozornosti dravců. Když byli vzácnější olivoví papoušci, přežívalo jich více. Jakmile se ale populace těch zelených vlivem lovu snížila a stala se tou vzácnější, situace se rázem obrátila. A tak to šlo zřejmě kolem dokola.

Tlak opeřených vrcholových predátorů lovících zrakem musel být velmi silný. Orli Haastovi a velcí jestřábi na Novém Zélandu vyhynuli před asi 600 lety, dvojí zbarvení papoušků kakapo tu ale stále přetrvává. 

Kakapo přetrumfl kiviho i moa:

Kdo je skutečná ikona Zélandu?

Prapůvodním novozélandským ptákem není ani roztomilý kivi, ani slípka novozélandská a ani vyhynulý obří moa, ale právě papoušek kakapo. Prokázala to analýza 9 tisíc kostí, které byly až 20 milionů let staré. Její výsledky ukázaly, že „ikonické“ novozélandské druhy jako kivi a moa ve skutečnosti přišly před pouhými pár miliony lety z Austrálie. Naproti tomu předkové dnešního papouška kakapo žili na Novém Zélandu už před 20 miliony lety.   

Orel Haastův:

Největší orel

Orel Haastův měl rozpětí křídel tři metry •  Profimedia.cz

Orel Haastův (Harpagornis moorei) mohl vážit téměř 20 kg a podle legend domorodých Maorů si troufl i na dítě. Rozpětí křídel ale bylo na dravce takové velikosti spíše skromné, dosahovalo necelých tří metrů. Důvodem je patrně to, že lovil zejména v lesních porostech, kde byla pro manévrování mezi stromy vhodnější spíš kratší a širší křídla. Ačkoli lovil i menší kořist, obří orel byl potravně silně závislý na populaci ptáků moa. Když je Maorové po svém příchodu na Nový Zéland vybili, vyhynul i orel Haastův. 

Zvířata zničená civilizací: Vakovlk, zubr, tygr a další

Zvířata zničená civilizací: Vakovlk, zubr, tygr a další

Odtajněný dodo: Blboun nejapný nebyl blboun

Odtajněný dodo: Blboun nejapný nebyl blboun

Záhadní papoušci z temnot jsou jako noční duchové

Záhadní papoušci z temnot jsou jako noční duchové

 

Články odjinud