Virtuální stavitelství: Zábavní park s dinosaury, bobří osada i kouzelnická škola!

Virtuální stavitelství: Zábavní park s dinosaury, bobří osada i kouzelnická škola!
Sdílej
 
Ábíčko vybírá herní hity zaměřené na budování a řízení vlastní osady, celé země nebo třeba zoologické zahrady. Virtuální stavitelství umožní postavit zábavní park s dinosaury, bobří osadu i kouzelnická školu!

Stavitelské a manažerské hry jsou nesmírně oblíbené u hráčů, které baví něco postavit s přispěním vlastní kreativity, aby se následně mohli celé hodiny spokojeně dívat, jak jejich město či jiný systém skvěle vypadá a hlavně funguje.

Populární jsou už přibližně třicet let od doby, kdy rozlišení obrazovek domácích počítačů bylo dostatečné na to, aby bylo možné bezpečně rozeznat chatičku od mrakodrapu, zebru od slona nebo vlak od autobusu. Za tu dobu ušly tyto hry obrovský kus cesty a našly si miliony oddaných fanoušků.

Virtuální podnikavci

Často se jim souhrnně říká „Tycoony“, což vychází z anglického slova tycoon neboli magnát. To označuje zámožného podnikatele, který ovládá velkou firmu, nejčastěji v nějaké oblasti průmyslu.

Za otce zakladatele tohoto žánru jsou všeobecně považovaní tři velikáni herní historie. Tím prvním je Chris Sawyer, který navrhl Transport Tycoon a RollerCoaster Tycoon, ve kterých simuloval stavbu a řízení dopravního podniku a zábavního parku. Na jeho práci dnes volně navazuje britské studio Frontier Developments se svou sérií zvanou Planet.

Od strojvedoucího k panovníkovi

Druhým do party je Sid Meier, tvůrce Railroad Tycoon – titulu zaměřeného výhradně na železniční dopravu. Meier později ke stavění přidal další prvky a významně pomáhal formovat žánr 4X her. Zkratka 4X vychází z anglických slov explore, expand, exploit a exterminate neboli objev, rozšiřuj, využívej a vyhlaď.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud