Rezervace Dja: Pražské gorily v novém domově

Rezervace Dja: Pražské gorily v novém domově
Sdílej
 
Pětice pražských goril se přestěhovala do nového domova. Kam? No přece do Rezervace Dja, která se místo afrického Kamerunu nachází v prostorách nedávno otevřeného pavilonu Zoo Praha.

Biosférická rezervace Dja v africkém Kamerunu je od roku 1987 zapsána v seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Chrání téměř nedotčený tropický deštný les a jeho zvířecí obyvatele. Mezi nejvýznamnější patří kriticky ohrožené gorily nížinné. Nedávno jsme tuto rezervaci navštívili.

Nový pavilon v Zoo Praha

Nemusíte nám závidět dobrodružnou cestu do střední Afriky, jeli jsme jen do pražské Troje, což je kousek od redakce ábíčka v pražských Holešovicích. A od 28. září 2022 může Rezervaci Dja navštívit úplně každý. Právě v tento den byl totiž slavnostně otevřen nový pavilon goril tohoto jména v pražské zoo.

Video se připravuje ...

Nový pavilon goril v pražské Zoo • Zdroj: Věra Exnerová

Proč rezervace Dja?

Naše návštěva však byla něčím výjimečná – průvodce rezervací – tedy novým pavilonem, nám dělal sám ředitel zoo Miroslav Bobek. A tak jsme se z první ruky dozvěděli, proč zrovna Rezervace Dja a co má s tou kamerunskou společného. Na první nápovědu jsme narazili hned u vstupu do nového pavilonu – zaujal nás tady otřískaný pomalovaný autobus na úplně sjetých gumách. Jak jsme se dozvěděli, jde o původní Toulavý autobus, který se vrátil z Kamerunu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud