Dobytek v národních parcích Afriky: Vadí to? A co ekoturistika?

Dobytek v národních parcích Afriky: Vadí to? A co ekoturistika?
Sdílej
 
Afričtí Masajové jsou národem pastevců a jejich největším bohatstvím i problémem je dobytek. Jeho přítomnost na území přírodních rezervací byla dosud považována za škodlivou. Ale nyní vědci zjistili, že ekoturistika může být ještě horší.

Po celá staletí kočovali Masajové se svými stády africkou savanou, která skýtala jejich dobytku dostatek potravy. Nepásly se tu ale jen domácí krávy. Travnatá savana byla a stále je i domovem velkých býložravců – slonů, zeber, antilop, žiraf a mnoha dalších. V současné době jsou tyto oblasti považované za poslední divočinu na Zemi. K jejich ochraně tu vznikly rozsáhlé národní parky a rezervace. A Masajové se svými stády v nich podle ochranářů nemají co dělat. Jsou z nich vyháněni, často velmi nevybíravými metodami. 

Stáda překračují hranice

Jednou takovou rezervací je Národní přírodní rezervace Maasai Mara v Keni. I tady museli Masajové opustit svá tradiční území. Oblasti, do nichž byli přesídleni, však jejich stáda trvale neuživí, a tak není neobvyklé, že s nimi hranice rezervace běžně překračují. Když začaly v posledních desetiletích v této rezervaci klesat počty velkých býložravců, ochranáři měli jasno: Mohou za to stáda domácího skotu, který sem Masajové stále vodí a který divokým kopytníkům konkuruje. 

Afričtí Masajové jsou národem pastevců a jejich největším bohatstvím i problémem je dobytek •  Profimedia.cz

Tradiční pastva

Ochranáři a ekologové však vycházeli ze znalostí intenzivní pastvy v rozvinutých zemích severní polokoule a zapomněli vzít v úvahu odlišný způsob extenzivního pastevectví Masajů. Ti zde pásli svá stáda dávno předtím, než byla rezervace založena, a s divokými zvířaty žili v souladu. Žádný výzkum na toto téma však dosud neproběhl. Že Masajové se svými stády škodí přírodě, byly pouhé domněnky, kterým se obecně věřilo. Tým https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2403655121 se proto rozhodl zjistit, jak je to doopravdy. 

Sdílené prostředí

Vědci vytipovali šedesát lokalit v rezervaci a po dobu 19 měsíců sledovali přítomnost a chování domácího skotu, divokých zvířat a stav a kvalitu vegetace a půdy. Jejich studie ukázala, že domácí skot a divoká zvířata sdílejí stejné prostředí především v blízkosti hranic rezervace. Přesto ani tady vědci nezaznamenali, že by dobytek měl nějaký negativní (ale ani pozitivní) vliv na divoká zvířata. Stejně tak nezjistili, že by pastva domácího skotu jakkoliv ovlivňovala vegetaci nebo poškozovala půdu. 

Domácí skot sdílí v rezervaci Maasai Mara společné prostředí se žirafami, pakoni a slony •  Bilal Butt

Ochrana i pro Masaje

Z jedenácti druhů studovaných divokých býložravců nepatrně reagovali na přítomnost domácího skotu pouze buvoli, kteří měli tendenci se mu vyhýbat. V celkovém výsledku to ale mělo zcela zanedbatelný význam. Vědci tak nadhodili otázku, kdo vlastně škodí přírodě víc – zda Masajové se svým tradičním způsobem života, nebo davy turistů křižujících rezervaci v terénních autech. A na základě výsledků svého výzkumu doporučují, aby se ochrana zdejší přírody vztahovala na celý ekosystém, jehož jsou Masajové se svými stády nedílnou součástí. 

Ekoturistika? 

Jak turisté omezují Masaje na jejich území

Sloni v obklíčení: Vysídlené Masaje nahradily v rezervaci terénní auta plná turistů •  Profimedia.cz

Kráter Ngorongoro v Tanzanii je nejen chráněnou oblastí, ale je také zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO. Žije zde jedna z největších koncentrací divoké zvěře v Africe. A také Masajové – celá oblast je jejich původní domovinou. Ale stejně jako v Keni i tady se odehrává „boj“ mezi pastevci a společnostmi, které v rámci tzv. ekoturistiky přivážejí do oblasti turisty a jsou podporovány tanzanskou vládou.

Na místě masajských domovů vznikají luxusní turistická centra, tradiční pastviny jsou oploceny a Masajům je do nich přístup zakázán. Dodržování zákazu zajišťuje policie nebo vládní vojsko. A to vše ve jménu ochrany přírody. Mnohé světové organizace v čele s mezinárodním hnutím za dodržování lidských práv (Amnesty International) opakovaně žádají tanzanskou vládu, aby uznala nároky Masajů na jejich území a umožnila jim jejich tradiční způsob života. Výsledky výzkumu v Keni jim teď možná poskytnou důležitý argument pro další jednání. 

Sloni rádi bahno: Český výzkum zvířat v Africe

Sloni rádi bahno: Český výzkum zvířat v Africe

Odhalení a drsné video! Lvi versus hyeny: Proč slabší útočí na silnější?

Odhalení a drsné video! Lvi versus hyeny: Proč slabší útočí na silnější?

Nejvzácnější šelma světa je v Ostravě: Nový král zvířat dorazil z Polska

Nejvzácnější šelma světa je v Ostravě: Nový král zvířat dorazil z Polska

 

Články odjinud