První na světě: Zoo Praha rozmnožila sovu ketupu Pelovu

První na světě: Zoo Praha rozmnožila sovu ketupu Pelovu
Sdílej
 
Zoo Praha právě odchovává mládě rybožravé sovy ketupy Pelovy. Vylíhlo se na začátku letošního roku a po počátečních výkyvech v hmotnosti i občasné neochotě přijímat potravu je nyní ptáče vitální a prospívá. Zoo Praha je proto na dobré cestě jednu z vůbec největších žijících sov odchovat jako první zoologická zahrada na světě.

„Na podzim jsme nechali oba naše páry ketup Pelových ve vnitřních ubikacích, aby se mohly soustředit na hnízdění. Naše snaha byla odměněna zahnízděním jednoho z párů. Na začátku roku jsme pak pozorovali změny v chování obou dospělých a záhy jsme pod nimi objevili mládě,“ říká kurátor ptáků Antonín Vaidl.

Matka zpočátku mládě zahřívala a krmila, a tak byl rodičům ponechán klid a dostatek potravy. Jen o pár dní později se ale situace změnila. „Uplynul týden a bohužel jsme zjistili, že mládě bylo vyhozené z hnízda. Našli jsme ho navíc podchlazené, a proto jsme ho umístili do inkubátoru a přistoupili k odchovu v chovatelské péči,“ dodává Vaidl.

Návrat do hnízda by podle něj byl příliš riskantní. Mládě bylo ručně dokrmováno holátky myší a potkanů, později i rybami.

Video se připravuje ...

Mládě ketupy Pelovy v Zoo Praha • Zdroj: Zoo Praha

Rybářské sovy

Ketupy Pelovy (Scotopelia peli) patří mezi tzv. „rybí“ nebo „rybářské sovy“, jejichž potravu ve volné přírodě tvoří téměř výlučně ryby. Svou kořist vyhlížejí z posedů nízko nad hladinou nebo po ní pátrají při procházení mělkou vodou. Nepohrdnou ani žábami, korýši či malým krokodýlem.

Pražské mládě na sklonku zimy ochotně přijímalo potravu a prospívalo, a tak bylo na konci března vráceno do improvizované hnízdní dutiny k rodičům, kde se mohli přes mřížku ve vletovém otvoru postupně seznamovat.

Mládě rybožravé sovy ketupy Pelovy je ve věku tří měsíců dobře pozorovatelné ve voliéře u Pavilonu tučňáků •  Petr Hamerník, Zoo Praha

Zatím se nedá říct, že by šlo o dokonanou „adopci vlastními rodiči“, ale je zřejmé, že rodiče jeho přítomnost tolerují. Pro jeho socializaci je tento krok důležitý. Návštěvníci navíc mohou mimořádně vzácné mládě spatřit na vlastní oči ve voliéře vedle Pavilonu tučňáků.

Zoo Praha je jediná na světě

Zoo Praha chová ketupy Pelovy od roku 2019, kdy získala zmíněné dva páry ze specializovaného chovného centra pro sovy v italském Monticellu. Stala se tak jedinou veřejnou institucí na světě, kde lze tento druh spatřit.

V přírodě ketupy Pelovy obývají subsaharskou Afriku. Jde o jedny z největších sov světa – v dospělosti mohou vážit až dva kilogramy a v rozpětí křídel měřit půl druhého metru.

Naprostá chovatelská bomba! Mláďata hyenek se narodila ve Dvoře Králové

Naprostá chovatelská bomba! Mláďata hyenek se narodila ve Dvoře Králové

Vodním jaguárům se daří ve Zlíně: Nová mláďata u vyder obrovských

Vodním jaguárům se daří ve Zlíně: Nová mláďata u vyder obrovských

Malé čáje ve Zlíně: Zoo odchovala chocholatá mláďata

Malé čáje ve Zlíně: Zoo odchovala chocholatá mláďata