Malé čáje ve Zlíně: Zoo odchovala chocholatá mláďata

Malé čáje ve Zlíně: Zoo odchovala chocholatá mláďata
Sdílej
 
Čáje obojkové, známé také jako chocholaté, jsou statní ptáci z Jižní Ameriky. Patří mezi poměrně hojně chované druhy v zoologických zahradách, ale odchovy mláďat jsou stále ojedinělé. Zoo Zlín letos dokázala navázat na úspěšné odchovy v letech 2015 a 2023, rodičovský pár čájí nyní pečuje hned o dvě mláďata. Pro zlínskou zoo to znamená velký chovatelský úspěch. Obě dvě mláďata zdárně prospívají.

Zoo Zlín chová čáje obojkové od roku 2004. Trvalo dlouhých 11 let, než zahrada mohla slavit úspěšný odchov. „První mládě se nám podařilo odchovat v roce 2015. Byl to pro nás mimořádný úspěch, věřili jsme, že jej dokážeme zopakovat. Jenže následovala dlouhá pauza, i když jsme se snažili pro čáje vytvořit co nejlepší chovatelské podmínky,“ popsal průběh chovu zoolog Václav Štraub.

Zahrada nejprve přesunula čáje do rozlehlé voliéry, následně přistoupila k úpravě krmení. „Čáje jsou dlouhodobě považovány za takový chovatelský oříšek. V našem případě jsme zavedli řadu změn v chovu, krmnou dávku vylepšili zeleným krmením v podobě polníčku, rukoly a listového špenátu."

Dvě letošní mláďata čájí obojkových udělala chovatelům velkou radost •  archiv Zoo Zlín

„Možná právě toto vše přispělo k odchovu dvou mláďat v roce 2023. Z letošního opětovného úspěchu máme velkou radost, je to pro nás jednoznačně významný chovatelský počin,“ doplnil Václav Štraub.

Čáje jsou vzorní rodiče

Čáje obojkové letos zahnízdily ve druhé polovině ledna, kdy samice snesla tři vejce. „Dvě vejce byla oplozená, odchov jsme od samého počátku ponechali na rodičovském páru. Mláďata se vylíhla na začátku března. Rodičovský pár se naprosto osvědčil, malé čáje zdárně prospívají a jsou ve skvělé kondici."

„V době hnízdění a odchovu mláďat však nesmíme pár vůbec rušit. Při ohrožení totiž ptáci neustupují, ale aktivně útočí. Často se tak stává, že při obraně na mládě šlápnou nebo hoj poraní ostruhou na křídle,“ popsal zoolog Štraub.

Kamiš růžkatý doplňuje ve zlínksé zoo kolekci všech tří druhů kamišovitých •  Jiří Bukovský

Zoo Zlín je jediná na světě?

Domovem čájí obojkových (Chauna torquata) jsou močálovité krajiny Bolívie, jižní Brazílie až po střední Argentinu. Patří do skupiny kamišů, kteří tvoří zvláštní podřád vrubozobých. Jsou to robustní ptáci, dospělí jedinci váží kolem 4 kg, dorůstají do výšky až 90 cm. Zvláštností jsou dvě velmi ostré, dlouhé a zahnuté ostruhy v ohbí křídel.

Pro čáje je také typický pronikavý hlas, který se nese až 3 km daleko. Dovedou velmi dobře plavat, jsou i zdatnými letci. Žijí v menších hejnech, které však tvoří jednotlivé páry. Partneři spolu zůstávají po celý život, společně také pečují o mláďata.

Zoo Zlín je zřejmě jediná zoo na světě, která má v kolekci všechny zástupce čeledě kamišovitých. Kromě čájí chocholatých návštěvníci v areálu zoo uvidí také vzácně chované čáje bělolící (Chauna chavaria) a kamiše růžkaté (Anhima cornuta).

Jak poznáte jaro? Medvědi vědí, aspoň v Zoo Chleby

Jak poznáte jaro? Medvědi vědí, aspoň v Zoo Chleby

Ať žije binturong! Kde mají malé mládě největší cibetkovité šelmy?

Ať žije binturong! Kde mají malé mládě největší cibetkovité šelmy?

Český Safari Park má unikát: Chová všechny čtyři druhy hyen!

Český Safari Park má unikát: Chová všechny čtyři druhy hyen!