Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka je největší kočka na světě

Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka je největší kočka na světě
Sdílej
 
Mainská mývalí kočka je největší kočka na světě. Patří k jedněm z nejstarších amerických kočičích plemen. Dospělé kočky mohou vážit až 13 kilogramů.

 

Kočičí plemeno mainská mývalí kočky vzniklo pravděpodobně křížením amerických koček z oblasti Nové Anglie ve státě Maine s dlouhosrstými kočkami z Evropy. Proto jméno Mainská, druhé slovo "mývalí" bylo kočce přiřazeno díky jejímu huňatému ocasu, nápadně připomínajícímu medvídka mývala. Divokým předkem tohoto vyšlechtěného plemena je Norská lesní kočka.

Nejčastější plemeno

Jedna z legend tvrdí, že mainské mývalí kočky byly oblíbeným mazlíčkem francouzské královny Marie Antoinetty, která je nechala převést do Ameriky, aby unikly bouřlivým dnům francouzské revoluci. Ve Spojených státech jsou nejčastěji chovaným plemenem a ve Velké Británii zaujímají druhé místo. Se svou rodinou si vytváří pevné pouto, ale není na ní závislá. Ráda si hraje a svou hravost neztrácí ani ve vyšším věku.

Mainská mývalí kočka je největší kočka na světě •  Pixabay

Jiná číča

Mývalí číča je pěkný voříšek! Chová se úplně jinak, než ostatní kočky a tím může být nejzajímavější kočkou vůbec. První zvláštností je způsob, jakým mývalí kočka pije vodu. Nejprve několikrát udeří tlapkou do vody, než se z ní napije. Možná jí rozčiluje svůj odraz na vodní hladině, těžko říct. Některé kočky pijí vodu pomocí tlapky, která jim slouží jako "naběračka". Také dokážou spát na neobvyklých a nepohodlných místech, takže by se klidně vyspaly i na peci na slámě. Další jedinečností je její tiché, hvízdavé mňoukání a mimořádně hlasité a hluboké předení, které zní jako holubí vrkání.

Kočka na vodítku

Hustý kožíšek jim slouží jako výborné topení před studenými a sychravými zimami. Jsou zvyklé pobývat venku, v přírodě. Povahou může připomínat psa, protože je možné ji snadno naučit chodit na vodítku. A to se jen tak nevidí! Díky její impozantní velikost a přátelské povaze se jí často přezdívá "něžný obr".


Přečtěte si také:

Kočičí plemena: Ragdoll je experimentální plyšový medvídek

Kočičí plemena: Ragdoll je experimentální plyšový medvídek

Kočičí záhada filmu Captain Marvel

Kočičí záhada filmu Captain Marvel

Souboj superhrdinů: Rozhodni, kdo je silnější!

Souboj superhrdinů: Rozhodni, kdo je silnější!

Psí plemena: Rotvajler, pes s dobrým srdcem

Psí plemena: Rotvajler, pes s dobrým srdcem


 

Články odjinud