Čmeláci a bolest: Sladké pálení

Čmeláci a bolest: Sladké pálení
Sdílej
 
Když nás kousne nebo píchne žihadlem, cítíme bolest. Dokáže ale to samé cítit hmyz - třeba čmeláci? Z jasného „ne“ se pomalu stává „ano“.

Tvorové, které jsme doteď považovali za „bezcitné roboty“, projevují reakce podobné těm lidským. Představa bodnutí žihadlem není nikdy lákavá, teď si ale dvakrát rozmyslíme, než se oženeme po včele nebo čmelákovi ve snaze je zabít.

Běžný čmelák

Vědci z londýnské univerzity Queen Mary a jejich polští kolegové zjistili, že čmeláci (a podle všeho i včely) dokážou cítit bolest. Výzkumný tým prokázal, že opylovači umí upravit svou reakci na nepříjemné podněty, aby odpovídala skutečné bolesti tak, jak ji cítíme např. my lidé. S výzkumem jim pomáhalo dohromady 41 čmeláků zemních (Bombus terrestris), tedy druh známý i z české přírody.

Pyl opylovač přenáší ve svých hustých chloupcích •  Profimedia.cz

Nakrmte se, bručouni

Samotný výzkum bolestivé reakce byl navrhnut mazaně. Čmeláci zbožňují sladké, a tak pro ně vědci připravili čtyři krmítka. Ve všech byl různě zředěný roztok sacharózy a byly po párech odlišeny barevně. Čmeláci logicky létaly k těm, ve kterých byla nejvyšší koncentraci cukru. Pak ale přišla zrada – pod párem žlutě označených krmítek byla topná destička, která je začala vyhřívat na 55 °C. To už je pro hmyz teplota považovaná za nepříjemnou až bolestivou.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Autor

Dominika Veselá

 

Články odjinud