Matematičtí géniové: Včely poznají sudý a lichý počet

Matematičtí géniové: Včely poznají sudý a lichý počet
Sdílej
 
Matematika nepatří mezi nejoblíbenější předměty. Ale jak se zdá, včely ji milují. A nikdo neví proč. Tito hmyzí géniové poznají sudý a lichý počet.

Včela medonosná (Apis melifera) je tak trochu považovaná za domácí zvíře: Po staletí je chováme uměle, stavíme jim obydlí, přikrmujeme je v době nedostatku. A ony nám za to dávají med, vosk a léčivý propolis.

Včely živitelky

Ve skutečnosti to jsou jen vedlejší přínosy jejich chovu. Ten hlavní není na první pohled vidět, ale má nedozírný dosah. Včely nás totiž živí: jsou hlavními opylovači ovocných stromů i většiny zemědělských plodin. Podle vědců na nich jen v Evropě závisí 76 % rostlin zajišťujících produkci potravin.

Video se připravuje ...

Nový Jičín má skleněné úly, ve kterých můžete pozorovat práci včel • Zdroj: Tomáš Ptáčník

Počítají jen do čtyř?

Jenže včely v posledních desetiletích ubývají. A tak není divu, že se jim vědci intenzivně věnují. Výzkumy nehledají jen příčiny úbytku včel, ale odhalují i jejich neuvěřitelné schopnosti. Před časem vědci dokázali, že umí počítat. Sice jen do čtyř, ale vzhledem k velikosti jejich mozku je to neuvěřitelný výkon. Další studie přinesla ještě větší překvapení: Včely dovedou něco, co na celém světě umí už jen člověk – rozlišují sudý a lichý počet!

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud