Svět je plný úžasně šikovných lidí. James Bruton dříve navrhoval hračky, umí parádně hrát na bicí, rozumí elektronice a hlavně má opravdu zajímavé nápady. Díky tomu všemu se z něj stal úspěšný youtuber – jamesbruton. Najdete u něj návody, jak vyrobit opravdové skvosty. Třeba robotickou stonožku, roboty ze Star Wars, jednokolového robota, robotického hada nebo třeba hlasem ovládané vozítko.
Motorka? Všesměrka!
Celkově má James hodně rád cokoliv kolem robotů a věcí, které se pohybují. Nedávno se ale opravdu překonal. „Jestli to bude fungovat, bude to jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy udělal!“ prohlásil James ve videu, kde podrobně ukazuje stavbu Screw Bike. Tenhle úžasný stroj jde jednoduše popsat jako motorku, která jezdí všemi směry. Česky jí místo krkolomného „šroubová motorka“ můžeme říkat třeba Všesměrka.
Trochu jiný Segway
Všesměrka funguje trochu jako Segway. Když se na ni posadíte a nakloníte se doprava nebo doleva, rozjede se sama právě tím směrem. Když pak přidáte plyn, může jet dopředu nebo dozadu. To vše díky čtyřem chytře umístěným všesměrovým kolům. Všesměrové kolo se skládá z mnoha volně se pohybujících válečků namontovaných pod úhlem dokola kolem ráfku. Často se dnes používají v robotice a hodí se hlavně pro pohyb ve stísněných prostorách, kde je složité se běžným způsobem otáčet.
Bez nafty, s elektromotorem
Všesměrka využívá hned čtyři taková kola poskládaná za sebou tak, aby se vždy dvě mohla točit opačně – jedno po směru a druhé proti směru hodinových ručiček. Tím se vytváří pohyb vpřed nebo vzad. Každé z nich je poháněno ozubeným gumovým řemenem, který je připojen k malému elektromotoru. Jednoduchá a nepříliš velká baterie je umístěná pod sedlem.
Vývoj za pár týdnů
Kombinací přidávání a ubírání plynu a naklánění se je James schopný Všesměrku vyslat jakýmkoliv směrem a otáčet se doslova na pětníku. Jamesovi se podařilo postavit něco, na čem by šel založit úspěšný start-up. Přitom mu to netrvalo několik let, ale pouhých pár týdnů!
Měl už samozřejmě spoustu zkušeností ze svých předchozích vynálezů – nedlouho předtím postavil totiž dva podobné stroje, které pak vlastně postupně vylepšoval. Ani tak mu ale nejde upřít obrovská šikovnost a nápaditost. Vždyť nad tímhle by si v nějaké firmě lámal hlavu celý tým lidí!
3D tisk, svařování a CNC stroj
Většinu komponent včetně všesměrových kol si James vytiskl na 3D tiskárně a vyřezal na CNC stroji. Rám si svařil, elektroniku, sedlo a jednotlivé další komponenty nakoupil třeba na Amazonu. Navíc dal volně k dispozici veškeré své CAD plány a kódy ovládacích programů.
V obchodech není
Je důležité říct, že Všesměrka je nadšenecký projekt. Není to, alespoň prozatím, prototyp nějakého budoucího produktu. Proto např. nemá odpružení, pohyb dopředu nebo dozadu není zvlášť rychlý a 3D tištěná kola se nejspíš na asfaltu rychle opotřebují.
James Bruton rád experimentuje, zkouší nové věci a točí o tom na YouTube videa. A dělá to skvěle. Možná si ale Vesměrky jednou všimne nějaká firma a pokusí se z ní udělat skutečný produkt, který si budeme moct koupit.
Postavte si ji!
Jamesův youtube kanál doporučujeme sledovat. Je to nepřeberná studnice inspirace pro malé i velké koumáky a kutily. Ke všem svým vynálezům dává James zdarma podrobné návody na stavbu a zdrojové kódy pro ovládací programy. Ne každý má samozřejmě k dispozici takové vybavení jako on, a tak někdy stačí se prostě jen dívat. Jeho videa ale zábavnou formou odhalují spoustu zajímavostí o elektronice, fyzice a robotice.
Všesměrová kola se vyrábí i v Česku:
Robotsystem jede
Kola už nikdy nebudou jako dřív! V Ostravě sídlí málo známá firma Robotsystem, která se zaměřuje na všechny možné inovace v průmyslu, energetice, robotice a dalších oborech. Jedním z jejích vynálezů je všesměrové kolo typu Meccanum s pohonem přímo v náboji. Takže kolo umí samo jezdit kam si zamane a nemusí se pohánět řemenem, jako v Jamesově případě.