Buď maker! Kutilové 2.0

Buď maker! Kutilové 2.0
Sdílej
 
Konzumovat je snadné, ale vytvářet je krásné. Seznamte se s hnutím makerů a těšte se na první český veletrh Maker Faire pro kutily, tvůrce, hackery a vynálezce všeho druhu!

 

Dřepnout k YouTube, zkouknout pár let's playů, projet Instagram, olajkovat několik hlášek na Facebooku a už je nejvyšší čas binžnout séroš na Netflixu – uf, to byl zase den! Den, kdy člověk neudělal vůbec nic, nic nevytvořil a nic za sebou nenechal – jen proflákal 24 hodin života.

Pokud si říkáte, tak takhle tedy ne, čtete správný článek.

Tvůrci a zlepšovatelé

Většinová kultura je kulturou konzumentů spotřebovávajících obsah, který vytvořil někdo jiný. Vedle ní ale existuje hnutí tvůrců, kteří sami raději zaboří ruce do práce a snaží se věci sami vytvářet, vymýšlet a zlepšovat. Říkají si makeři od anglického slova "make" - vyrábět nebo dělat. Vytvářejí pozoruhodné záležitosti v obrovitém spektru oblastí: Zatímco jedni makeři se soustředí na řemeslné výrobky z kovu, jiní šuchtí vizuální efekty s použitím fidget spinnerů a další hrnou do světa produkty navržené v grafickém programu a vytištěné na 3D tiskárně – kterou si klidně vyrobili sami.

10 nejoriginálnějších využití 3D tiskárny

10 nejoriginálnějších využití 3D tiskárny

Odnož DIY

Maker má blízko k tradičnímu kutilovi, který si dokáže sám vytunit sekačku, ale současně má potřebu svůj výdobytek sdílet a zapojit se do širší skupiny obdobných moderních kutilů. Hnutí makerů (ve světě označované jako "maker culture") má blízko k subkultuře DIY, což je zase zkratka pro "Do It Yourself" - jak říkají Slováci, "urob si sám", vyrob si to sám. Makerství bývá označováno za určitou odnož přístupu DIY. Ideální DIY borec je schopný přežít v soběstačném domečku, který si sám postavil, vybavil solárními panely a na jehož zahrádce pěstuje mořské řasy jako zdroj nouzové obživy. Naproti tomu maker může bydlet klidně u rodičů v podkroví, kam mu maminka nosí večeři, ale kde ve volném čase kutí, tvoří a vyrábí.

Pohled na záběry z minulých veletrhů potvrzuje široké spektrum témat •  Profimedia.cz

Vyrob/sdílej

Makeři mají blízko stejně tak k tradičním řemeslníkům jako k hackerům, jejichž tvorba je ryze virtuálního charakteru. Proto se člověk mezi makery setká jak s podporou fyzických nástrojů, tak vzýváním open-source hardwaru a softwaru - formy elektronických platforem, kterou může spoluvytvářet, využívat a vylepšovat každý, kdo to umí nebo to chce umět. Makerství není z povahy věci uzavřený systém, není to nic, co byste dostali hotové a zakapotované s tím, ať do toho hlavně nehrabete. Makerství není žádné "pracky pryč"! Právě naopak – je to "pracky dovnitř"!

Občanská věda: Staň se badatelem!

Občanská věda: Staň se badatelem!

Spacy a laby

Ať už je řeč o hrnčířství, 3D grafice nebo robotice, svůj skill (dovednost) může maker pilovat v mnoha specializovaných dílnách a prostorech označovaných podle zaměření jako DIY dílny, makerspacy, hackerspacy nebo fablaby. Existuje něco takového v Česku? To si pište. V Brně je kupříkladu otevřená digitální dílna FabLab, vybavená 3D tiskárnami, laserovými řezačkami a prostorem pro technologie IoT ("internet of things", internet věcí). V Praze existuje třeba "makerská jeskyně" The Cave s výbavou pro pájení a výrobu plošných spojů, kde nechybí svářečka ani stojanová vrtačka.

Pohled na záběry z minulých veletrhů potvrzuje široké spektrum témat •  Profimedia.cz

Spojte síly

Když je tedy i v Česku tolik kutilů, tvůrců, hackerů a šikulů všeho druhu, nechybí tu pro ně nějaká grandiózní oficiální událost, kde by mohli všichni spojit síly, seznámit se, navzájem se inspirovat a vytáhnout makerské hnutí z dílen a pokojíčků na světlo světa? Chybí, ale ne nadlouho. Už letos v červnu v Praze proběhne první český veletrh Maker Faire, který je určený všem kutilům nové generace. Takže se těště!


Prague Maker Faire

První český veletrh Maker Faire se odehraje o víkendu 23. - 24. června 2018 v Průmyslovém paláci na pražském výstavišti a zúčastní se ho na 150 makerů z celého světa. Všechny důležité informace a rozšiřující se databázi makerských oáz v České republice, stejně jako formulář k přihlášení vlastního projektu, najdete na stránkách prague.makerfaire.com.

Chcete si zahrát videohru? Složte si ji z papíru

Chcete si zahrát videohru? Složte si ji z papíru

Propojený svět internetu věcí: K síti připojíte i ledničku!

Propojený svět internetu věcí: K síti připojíte i ledničku!

Otevřený hardware: Nový rozměr fenoménu DIY

Otevřený hardware: Nový rozměr fenoménu DIY

 

Články odjinud

Hry