Vlčí démoni: Záhada černého zbarvení

Vlčí démoni: Záhada černého zbarvení
Sdílej
 
Severoameričtí vlci změnili barvu. Vypadají jako vlčí démoni. Příčinou záhadného černého zbarvení je podle vědců nebezpečný virus.

V Červené Karkulce je vlk šedý nebo by alespoň rozhodně měl být šedý. V eurasijských lesích a horách totiž jinak zbarvení vlci prakticky nežijí. V Severní Americe je situace jiná: Nebohou Karkulku by tu mohl sežrat i vlk čistě bílý (to pokud by babička žila za polárním kruhem) nebo také úplně černý.

Pestrobarevné šelmy

Pro vědce byli démonicky vyhlížející černí vlci chlupatou záhadou. V Severní Americe jsou mnohem hojnější než ve zbytku světa, ale jejich distribuce je nerovnoměrná. V některých oblastech černí vlci nežijí vůbec, zatímco jinde – například ve slavném Yellowstonském národním parku – tvoří dobrou polovinu vlčí populace. Genetické studie odhalily, že černě zbarvený vlčí kožich je výsledkem jediné mutační události, ke které došlo v Severní Americe někdy před 1598 až 7248 let.

Děti černého vlka

Doba, kdy se Severní Amerikou proháněl první černý vlk, je dávno pryč, ale jeho potomkům se stále daří. Otázkou ale je, proč ne na celé ploše kontinentu. Pokud vyloučíme části, které leží ve vysoké Arktidě, kde by byl černý vlk na sněhu nápadný široko daleko, není k tomu zdánlivě žádný důvod. Šedé a černé vlky od sebe nic neodděluje, ani nemají žádný problém tvořit spolu šedočerné páry či smečky.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud