Pizzly v tom není sám: Kříženců přibývá

Pizzly v tom není sám: Kříženců přibývá
Sdílej
 
Oteplování planety podporuje častější křížení živočišných druhů. Vedle pizzlyho můžete potkat kojotovlka nebo velfína.

Roku 2009 došlo na pobřeží Beaufortova moře na Aljašce k fantastickému objevu. Vědci tu nalezli 100 000 let starou lebku nedospělého ledního medvěda. Protože jde o jedinou takto starou kost medvěda ledního ze Severní Ameriky, jejímu výzkumu byla věnována velká péče. A pojmenování také – pravěkého medvěda pokřtili výzkumníci jménem Bruno. Později se sice zjistilo, že jde o samici, ale označení už se nezměnilo.

Nedávno analyzovali Brunovu DNA vědci z Kalifornské univerzity v Santa Cruz. Výsledky prozradily, že až 10 procent genomu současného medvěda hnědého pochází z medvědů ledních. Pravěké křížení přitom negativně neovlivnilo ani jednu stranu. A nebylo to naposledy, co medvědi prošli mezidruhovým křížením.

Klimatické změny

Podobné fenomény sledujeme i v současnosti, a to v důsledku klimatických změn. Ovlivňuje je řada faktorů, od změn intenzity slunečního záření přes odchylky oběžné dráhy kolem Slunce až po horotvorné procesy. Od průmyslové revoluce v 19. století se na klimatu podepisuje i člověk spalováním fosilních paliv.

Změny jsou rychlejší než ty z předchozích historických etap. Dochází k tání ledovců, věčně zmrzlé půdy permafrostu i mořského ledu, zvyšování hladin oceánů, extrémům počasí i rozšiřování pouští.

Pizzly přichází

Zvířatům téměř doslova mizí půda pod nohama. Přirozené životní prostředí řady druhů se mění. Úbytek mořského ledu, který využívají pro lov lední medvědi, je nutí vydávat se za kořistí na pevninu. Potkávají se s medvědy grizzly, kteří by tam neměli co dělat. Jenže severní části Ameriky se také oteplují a pro grizzly je snadnější pronikat tam, kam se v předchozích generacích nevydávali.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
Autor

Alexandra Fielderová

 

Články odjinud