Medvědi maso nejedí: Vyvážená pestrá strava vyhrává

Medvědi maso nejedí: Vyvážená pestrá strava vyhrává
Sdílej
 
Medvědi jsou šelmy. A proto by se měli živit masem. Jenže jak se ukazuje, masitá strava jim moc nesvědčí. Ano! Medvědi maso nejedí. Vyvážená pestrá strava u nich vyhrává.

Z předpokladu, že se medvědi jakožto šelmy živí hlavně masem, celé roky vycházejí zoologické zahrady, v nichž jsou medvědi jednou z hlavních atrakcí. Ať už ti hnědí, lední nebo třeba vzácné pandy velké. V krmné dávce všech (s výjimkou bambusožravých pand) převažuje maso. Stejně jako v krmné dávce koček nebo vlků. Přesto se medvědům v zajetí příliš nedaří.

Potrava medvědů

Nedávno proto vědci rozebrali složení potravy medvědů v celé řadě zoologických zahrad a srovnali ho se složením potravy jejich divokých příbuzných. V prvním výzkumu sledovali medvědy lední a hnědé, ve druhém pandy velké a medvědy pyskaté. Zaměřili se přitom na tři hlavní živiny: bílkoviny (převládající složky masité stravy), sacharidy (cukry) – a to jak složité, jako je celulóza a škrob, tak jednoduché rozpustné cukry, a konečně tuky.

Video se připravuje ...

Zvídavý medvěd narazil v lese na ztracené GoPro a natočil krátké video. Nálezce kamery se pak nestačil divit • Zdroj: Facebook @dschilt

Nemoci z masa

Už v prvním výzkumu vědci zjistili, že lední medvědi chovaní v zoologických zahradách předčasně umírají na nemoci žlučníku, jater nebo ledvin. Tyto orgány trpí záněty při dlouhodobém krmení stejnou masitou stravou, jakou dostávají kočky. Přestože se v přírodě lední medvědi živí převážně tulením masem, ukázalo se, že v jejich přirozené stravě je poměr tuku a bílkovin opačný než u koček. Z ulovených tuleňů konzumují především podkožní tuk, zatímco čistou svalovinu jen v omezeném množství.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud