Pravěcí krkavci: Kam zmizeli sousedé čínských pralidí?

Pravěcí krkavci: Kam zmizeli sousedé čínských pralidí?
Sdílej
 
V moderním Pekingu o krkavce nezavadíte. Před sto tisíci lety jich tu ale poletovalo plno. Kam zmizeli, prozradila 500 tisíc let stará lebka.

Naleziště Čou-kchou-tien nedaleko centra Pekingu obsahuje rozsáhlý podzemní jeskynní systém. V něm byly v minulém století objeveny pozůstatky takzvaného pekingského člověka – čínského poddruhu člověka vzpřímeného – a raných moderních lidí. Kromě nich ale v jeskyních spočívalo i množství zvířecích a ptačích kostí. Některé z nich paleontologové určili jako kosti krkavců, kteří před více než 100 tisíci lety žili po boku místních pralidí. 

Krkavec, ale jaký?

Téměř před třiceti lety byly krkavčí kosti z Čou-kchou-tienu popsány jako kosti samostatného druhu, který dostal latinské jméno Corvus fangshannus. Pravěký krkavec měl být o něco větší než současný krkavec velký (Corvus corax).

V té době však vědci nalezené kosti nepodrobili důkladné srovnávací analýze s některými z mnoha žijících druhů eurasijských krkavcovitých ptáků – to udělal až nyní tým amerických a čínských odborníků. A došel k závěru, že pravěcí krkavci z Pekingu nebyli žádným pravěkým druhem, ale dávnými zástupci krkavců velkých, kteří se dnes vyskytují na obrovských územích Eurasie, severní Afriky a Severní Ameriky. 

Typickým rysem krkavce je černý zobák s kořenem porostlým peřím •  iStock.com

Opeření příživníci

Ačkoli krkavci velcí vůbec nejsou špatní lovci (zdolají i kořist velikosti malého jehněte), významným zdrojem jejich potravy jsou již mrtví živočichové. V přírodě odklízejí zdechliny, v minulosti bývali k vidění i na bojištích, kde oklovávali padlé.

Můžeme proto důvodně předpokládat, že byli věrnými souputníky jak pekingského člověka, tak moderních lidí a že se přiživovali na jejich úlovcích. Pak ale krkavci z Pekingu zmizeli – jenže proč? Hledání odpovědi usnadnilo to, že krkavci na rozdíl od mnoha jiných ptáků nemigrují, ale tráví celý život na jednom místě. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud