Tajemství ženy ze Zlatého koně odhaleno: Obličej starý 45 000 let

Tajemství ženy ze Zlatého koně odhaleno: Obličej starý 45 000 let
Sdílej
 
Nejstarší člověk s přečteným genomem dostal tvář, která je překvapivě moderní. A docela hezká. Moderní technika odhalila tajemství ženy ze Zlatého koně, která zemřela v pravěku nedaleko dnešní Prahy. Prohlédněte si obličej starý 45 tisíc let.

Rok 1950, návrší Zlatý kůň ve středních Čechách. Při odstřelu vápencové horniny v místním lomu se před dělníky vynoří skrytý svět: Rozsáhlý podzemní systém, který dnes známe jako Koněpruské jeskyně.

Vědcům se tento náhodný objev postaral o léta práce, která dosud neskončila. V jeskyních se totiž kromě úžasných krápníků našla i řada organických nálezů, především zvířecích kostí starých 600 až 13 tisíc let. A také lidské ostatky, které patřily anatomicky moderním lidem Homo sapiens

Neandrtálské dědictví

Významným nálezem jsou zejména lebeční kosti, které patří jedinému člověku – ženě, která žila asi před 45 tisíci lety a kterou odborníci znají pod jménem „Zlatý kůň 1“. V roce 2021 vědci přečetli její genom a zjistili, že obsahuje asi tři procenta neandertálských genů.

Domnívají se proto, že byla součástí rané populace moderních lidí, kteří se v Evropě křížili se zdejšími starousedlíky neandrtálci. Neandrtálským předkům odpovídají i některé ženiny fyzické rysy – zejména masivní dolní čelist a velká mozkovna, jejíž objem se víc blíží neandrtálcům než moderním lidem. 

Tvář ženy ze Zlatého koně

Lebka ženy ze Zlatého koně je rozlámaná na devět kusů a velké části včetně nosu a levé očnice úplně chybí. Jak nově zjistil mezinárodní tým vědců, jehož součástí byli i čeští odborníci, lebku po smrti ženy okousalo nějaké zvíře – pravděpodobně vlk nebo jeskynní hyena, které se v té době v Čechách vyskytovaly.

Model „Zlatého koně 1“ v odstínech šedi je vědecky přesnější... •  Cícero Moraes cc By 4.0, Daniel Černovský

Stejný tým vědců také stojí za novou podobiznou ženy. Vznikla metodou forenzní aproximace obličeje, kterou je možné vytvořit portrét i v případě nálezů neúplných lebek. V tomto případě vědci využili data z výpočetní tomografie (CT) částí lebky a doplnili je statistickými údaji získanými skenováním jiných lidských lebek. Balíkem dat pak „nakrmili“ počítačový program Blender 3D, který slouží k tvorbě trojrozměrných modelů

Vymodelováno v Blenderu

Výsledkem modelování v Blenderu jsou dva modely, které vidíte nad a pod těmito řádky. První z nich je vědecky objektivní, vznikl čistě na základě získaných dat. Je v odstínech šedé barvy a žena má zavřené oči, protože barva kůže a očí z dat nevyplývá.

V barvách je nám 45 tisíc let stará žena ze Zlatého koně bližší •  Cícero Moraes cc By 4.0, Daniel Černovský

Druhý barevný portrét s vlasy a otevřenýma očima vznikl proto, aby ženu lépe přiblížil veřejnosti. Je pravděpodobně méně přesný, ale můžeme se díky němu „Zlatému koni 1“ podívat přímo do očí. A pozastavit se nad tím, že vypadá úplně jako ze současnosti. 

Jak odhalit tajemství?

Zkoumání „Zlatého koně 1“ nebylo přímočaré. Odhalení tajemství pravěké ženy provázely dohady. Krátce po objevu se vědci domnívali, že kusy lebky patří dvěma různým lidem. Pak zase, že jde o jednu lebku, která patří muži (to kvůli ženině robustní čelisti). 

Ani datování nebylo jednoduché. Podle nálezů zbytků zvířat a rostlin ve stejné vrstvě vědci nejprve usuzovali, že žena žila v době ledové před asi 35 tisíci lety. Později ji „omladili“ na pouhých 12 tisíc let. A konečně v roce 2021 při genetickém zkoumání došli k závěru, že je stará asi 45 000 let. Žena ze Zlatého koně se tak stala zřejmě vůbec nejstarším přečteným člověkem druhu Homo sapiens. V té době vznikla i její starší podobizna, kterou vidíte na fotografii. 

Inženýři neandrtálci: Byli stejně chytří jako moderní lidé?

Inženýři neandrtálci: Byli stejně chytří jako moderní lidé?

Obličeje zapomenuté 1000 let: Navrácení tváře slavným Přemyslovcům

Obličeje zapomenuté 1000 let: Navrácení tváře slavným Přemyslovcům

Tábor jako za husitů: Historické město ožilo ve 3D

Tábor jako za husitů: Historické město ožilo ve 3D

 

Články odjinud