Pravěké pandy: Jak to bylo s jejich palcem

Pravěké pandy: Jak to bylo s jejich palcem
Sdílej
 
Pořádně se najíst nebo pořádně chodit? Tohle dilema zřejmě musela evoluce vyřešit u předků pandy velké. Jak to bylo s jejich palcem?

Černobílá panda velká je proslavená jako jediný medvěd-vegetarián, který se živí prakticky výhradně výhonky bambusu. V asijských lesích to má svou logiku: Roste ho tu hodně. Stinnou stránkou je jeho nízká výživnost, kvůli které musí panda denně přechroustat obrovské množství bambusu. Stonky si přitom přidržuje svým šestým prstem – falešným palcem.

Pandí patent

Pandin palec není nejen žádný palec, ale dokonce ani žádný prst. „Palec“ je totiž ve skutečnosti prodloužená zápěstní kost. Což je trochu zvláštní. Během své evoluce měly pandy vcelku dost času na to, aby se u nich vyvinul palec schopný opozice k ostatním prstům. Ale nestalo se tak a pandy jsou se svým jedinečným řešením zřejmě spokojené. Není pochyb, že falešný palec, který dovoluje pevně uchopit tenký stonek a drtit jej v čelistech, je pro bambusovou dietu jednou z klíčových přizpůsobení.

Video se připravuje ...

Panda poprvé zažila sníh! Musela se kousnout do nohy, jestli se jí to nezdá! • Zdroj: FACEBOOK.COM

Záhadná kost

O něco méně jsou spokojeni vědci. Záhadu pandina palce po anatomické stránce vyluštili už dávno. Jiná věc ale je, jak a kdy vlastně vznikl – to kvůli nedostatku fosilních nálezů nevíme. Nyní se ale na nešťastné badatele usmálo výjimečné štěstí: Na jihu Číny byl objeven 6 až 7 milionů let starý fosilní „palec“ pandy rodu Ailurarctos, která je považována za předka žijící pandy velké. Je to nejstarší známý důkaz o požírání bambusu pandami a současně objev, který nám přibližuje samé počátky využívání šestého prstu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud