Operační systémy: Sestro? Podejte mi Windows!

Operační systémy: Sestro? Podejte mi Windows!
Sdílej
 
Mezi vámi a softwarem i hardwarem vašeho počítače stojí nepostradatelný, ale pro mnohé ne moc dobře známý hráč: operační systém. A nemusí to být jen ten s okny. 

 

Získejte nejnovější operační systémy!

Získejte nejnovější operační systémy!

 

 

Od určité úrovně se technologie stává zaměnitelná s magií, říkal spisovatel sci-fi Arthur C. Clarke. Měl tím na mysli, že když míra vědeckého pokroku přesáhne chápání uživatelů, je pro ně technologie stejně nesrozumitelná jako trik kouzelníka Houdiniho.

Myslíte si, že to tak není? Tak se podívejte na svůj počítač nebo chytrý telefon – chápete, jak ta věc funguje? Možná, že ano, ale pro nás v redakci je to spíš malá záhada. Ťukneme na ikonky, přetáhneme něco někam prstem a jako dotykem kouzelného proutku se něco jiného stane. Pustili jsme se tedy do řešení otázky PROČ to tak je? A odpověď je: Může za to operační systém.

 

 

 

 

Šém na hardware

Kdyby se měl operační systém k něčemu přirovnat, tak je duší oživující hardware. Představte si, že hardware je jako tělo golema a operační systém šém, který se mu vloží do důlku mezi oči – a hliněný panák ožije a začne být aktivní. Stejně jako Golemovo tělo jsou všechny ty grafické a zvukové karty, pevné disky, procesory, paměti a DVD-ROMy, řadiče a síťové prvky naprosto k ničemu, pakliže je neovládá operační systém. Ten v rámci počítače určuje, jak spolu jednotlivé součásti vycházejí a hlavně říká programům, kolik si mohou ukousnout z celkové paměti a dalších systémových prostředků. Operační systém je tedy jako dozorce nad hardwarem a softwarem.

Celé hlavní téma si přečtete v ABC 02/2013, které je v prodeji od 15. ledna.Banditi z Diablova údolí: Hackeři vykrádají herní účty

Banditi z Diablova údolí: Hackeři vykrádají herní účty

ABC 2/2013: Ochutnávka

ABC 2/2013: Ochutnávka

Tajný výzkum Googlu: Superpočítač pro kočku

Tajný výzkum Googlu: Superpočítač pro kočku

 

Články odjinud