Soutěž mrakodrapů: Který z nich je nej, nej, nej?

Soutěž mrakodrapů: Který z nich je nej, nej, nej?
Sdílej
 
Porota složená ze světových architektů ocenila odvážné nápady na bydlení budoucnosti, které čekají na realizaci. Který z mrakodrapů je nej, nej, nej?

Americký architektonický časopis eVolo oznámil vítěze soutěže v návrhu vizionářských mrakodrapů, kterou vyhlašuje každoročně již od roku 2006. Letos se přihlásilo 427 účastníků, mezi kterými sedmičlenná porota zvolila tři projekty umístěné na stupních vítězů a dalším dvaceti udělila takzvané čestné uznání.

Cílem klání je ocenit nápady, které neotřelými metodami přistupují k technologiím, materiálům, estetice a uspořádání prostoru. Aspiranti na výhru by měli dle porotců také nabourávat to, jakým způsobem dnes rozumíme vertikální architektuře. V neposlední řadě je pro úspěch důležitý rovněž vztah se životním prostředím a prostorem, do kterého je návrh mrakodrapu zasazen.

1. místo:

Mrakodrap klimatické kontroly

Věže na pobřeží zajistí potřebný déšť o kilometry dále •  eVolo Magazine

Poručíme větru, dešti, říkalo se kdysi v reakci na snahy autoritářských režimů ovlivňovat počasí. Vítězný jihokorejský mrakodrap si však přesně toto klade za cíl. Pozměňování počasí ve prospěch obyvatel přímořských oblastí má dva režimy. Pokud je sucho, mrakodrap nasává mořskou vodu, zbavuje ji soli a tvoří z ní mraky. Naopak v případě hrozících záplav natahuje vzdušnou vlhkost do sebe a vypouští vodu do oceánu. To vše s užitím čisté energie ze solárních panelů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud