Oddělení zaměřené na výzkum umělé inteligence u jednoho z předních výrobců počítačových procesorů Intel představilo velmi zajímavou technologii. Ve spolupráci s americkou Binghamton University implementovalo již existující program zvaný FakeCatcher tak, aby dokázal odhalit významně pozměněná videa.
Procesory z řady Xeon od společnosti Intel dokáží zpracovávat detekční algoritmy až v 72 vláknech souběžně a rozlišit s téměř stoprocentní přesností skutečné záběry od falešných.
Co je to Deepfake?
Takzvané Deepfakes („hluboké padělky“) využívají pokroku v jednom z odvětví umělé inteligence, které se nazývá hluboké učení. V digitálně upravených videích je obvykle pozměněn jeden nebo více obličejů a taktéž hlasů přítomných postav, a to na základě syntézy existujících nahrávek.
Deepfake - Bez vědomí - HBO • Zdroj: Živě.cz
Cílem je přesvědčit diváka, že daná postava skutečně udělala nebo řekla věc, kterou vidí na obrazovce. Obvykle s úmyslem zobrazeného člověka diskreditovat, vyvolat úžas, rozhořčení a konflikt.
Královna TikTokerka
Jedním z velmi známých příkladů je falešné poselství britské královny odvysílané na Vánoce roku 2020 na britské stanici Channel 4. Alžběta II. si na videu utahovala z ostatních členů královské rodiny a následně předvedla TikTok taneček.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.