Deepfake: Je to podle pravdy? Jak odhalit falešné video

Deepfake: Je to podle pravdy? Jak odhalit falešné video
Sdílej
 
Firma Intel představila technologii pro analýzu pravosti záběrů. Nástroj Deepfake Detector odhaluje falešná videa s přesností 96 %.

Oddělení zaměřené na výzkum umělé inteligence u jednoho z předních výrobců počítačových procesorů Intel představilo velmi zajímavou technologii. Ve spolupráci s americkou Binghamton University implementovalo již existující program zvaný FakeCatcher tak, aby dokázal odhalit významně pozměněná videa.

Procesory z řady Xeon od společnosti Intel dokáží zpracovávat detekční algoritmy až v 72 vláknech souběžně a rozlišit s téměř stoprocentní přesností skutečné záběry od falešných.

Co je to Deepfake?

Takzvané Deepfakes („hluboké padělky“) využívají pokroku v jednom z odvětví umělé inteligence, které se nazývá hluboké učení. V digitálně upravených videích je obvykle pozměněn jeden nebo více obličejů a taktéž hlasů přítomných postav, a to na základě syntézy existujících nahrávek.

Video se připravuje ...

Deepfake - Bez vědomí - HBO • Zdroj: Živě.cz

Cílem je přesvědčit diváka, že daná postava skutečně udělala nebo řekla věc, kterou vidí na obrazovce. Obvykle s úmyslem zobrazeného člověka diskreditovat, vyvolat úžas, rozhořčení a konflikt.

Královna TikTokerka

Jedním z velmi známých příkladů je falešné poselství britské královny odvysílané na Vánoce roku 2020 na britské stanici Channel 4. Alžběta II. si na videu utahovala z ostatních členů královské rodiny a následně předvedla TikTok taneček.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud