Laserový hromosvod: Chrání alpský vysílač

Laserový hromosvod: Chrání alpský vysílač
Sdílej
 
Úspěšné testy vysokofrekvenční laserové ochrany před blesky proběhly ve Švýcarsku. Nový laserový hromosvod chrání alpský vysílač

Hromosvody v současné podobě, tedy jako vodivé uzemněné tyče na střechách budov, používá lidstvo téměř bez jakékoliv změny už skoro tři staletí. Ochrana před poškozením tepelnými a mechanickými účinky blesku však často není zcela dostatečná například u nákladných elektronických zařízení, která jsou součástí moderních telekomunikačních vysílačů. Skupina čítající přibližně 25 výzkumníků ze čtyř švýcarských a francouzských univerzit a tří firem se rozhodla to změnit.

Bouřlivá hora

Výsledkem jejich několikaletého snažení je prototyp laserového bleskosvodu v ceně přesahující 50 milionů korun. Ten nainstalovali na vrcholu Säntis na severovýchodní straně švýcarských Alp poblíž hranic s Rakouskem v nadmořské výšce 2502 metrů. Zde se již od roku 2010 nachází výzkumná stanice pro měření bleskové aktivity, z jejíchž statistik vyplývá, že jde o jedno z míst s největší elektromagnetickou aktivitou v Evropě. Ročně sem udeří v průměru asi 70 blesků.

Superrychlý střelec

V průběhu desetitýdenního testovacího provozu musel laserový hromosvod čelit celkem šesti hodinám bouřek a čtyřem bleskům. Ty jsou odkláněny pomocí vysokofrekvenčního laseru s výkonem 700 gigawattů, který dokáže „vystřelit“ do oblohy až 1000× za sekundu. Tato speciálně vyvinutá laserová puška od německé firmy Trumpf váží neuvěřitelných 5 tun a měří 9 metrů na délku. Na vrchol hory ji po částech dopravily kabinky lanovky i několik helikoptér.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud