Catan: Hra o trůny – Noční hlídka je fantazie

Catan: Hra o trůny – Noční hlídka je fantazie
Sdílej
 
Osadníci z Katanu vstupují do světa jedinečné fantasy ságy Hra o trůny. Hra je našlapaná tak, že se sotva vejde do krabice.

 

Německá stolní hra Catan – Osadníci z Katanu má za sebou už třiadvacetiletou historii. Za tu dobu se dočkala světového úspěchu a celé řady rozšíření, scénářů a mutací. Nyní vychází scénář zasazený do světa Hry o trůny, a to i kompletně v češtině. Nejedná se jen o rozšíření, ale o komplexní hru, s níž můžete hrát i variantu původních Osadníků.

Krok za krokem Catanem

Je to, jako byste vzali původní hru Catan a její oblíbené rozšíření Města a rytíři a celou ji přesunuli do kulis Hry o trůny. Pouze to pochopitelně nestačí. Fantasy scénář vyžaduje specifickou úpravu pravidel. Hra má obrovské množství prvků a dlouhá a složitá pravidla. Není divu, že tvůrci doporučují se s ní seznamovat postupně – nejprve hrát verzi původních Osadníků, poté zkusit základní pravidla Hry o trůny (což jsou v podstatě modifikovaná Města a rytíři) a až na konec do hry zapojit všechny prvky a pravidla.

Pokaždé jiná Hra o trůny

K osvojení hry tedy vede poměrně dlouhá cesta, ale pokud jste hráli původní Osadníky, neměli byste mít vážnější problémy. Když pravidla hry ovládnete, jedna partie vám zabere zhruba hodinu až hodinu a půl. Základní vtip Osadníků, že herní desku ze šestiúhelníků vždy postavíte trošku jinak, a tudíž každá partie může být jedinečná, pak slibuje dlouhé hodiny hraní.

Osadníci z Katanu vstupují do světa jedinečné fantasy ságy Hra o trůny. •  ABC

Jak se hraje Noční hlídka?

Princip Osadníků je v tom, že tři až čtyři hráči na herní desce postavené ze šestiúhelníků budují své osady a cesty, v jejichž blízkosti mohou těžit suroviny. Ty jim pak zase umožňují stavět další osady a cesty. Hra o trůny se odehrává v zemi Dar v blízkosti velké ledové zdi, která chrání zemi před nájezdy divokých kmenů a nemrtvých ze severu. K základnímu principu Osadníků tedy přidává hlavně společné hájení ledové zdi prostřednictvím verbování bojovníků do Noční hlídky.

Catan: Hra o trůny – Noční hlídka 

Shrnutí: Úžasná stolní hra odvozená od herní legendy má skvělou atmosféru i grafiku a propracovaná pravidla.

Výrobce: Albi

Co znamená poslední scéna po titulcích Avengers: Infinity War?

Co znamená poslední scéna po titulcích Avengers: Infinity War?

Pátrání po yettim: Záhada vyřešena. Nebo ne?

Pátrání po yettim: Záhada vyřešena. Nebo ne?

Záhadné šifry: Kdo rozluští jejich tajemství?

Záhadné šifry: Kdo rozluští jejich tajemství?

 

Články odjinud