Na hranici světů: Nalezneme v kosmu mimozemšťany?

Na hranici světů: Nalezneme v kosmu mimozemšťany?
Sdílej
 
Když lunární modul Challenger přistál v prosinci 1972 na povrchu Měsíce, jeho posádka měla být svědkem několika podivných jevů. Tato dnes již polozapomenutá mise Apolla 17 totiž podle některých názorů nechtěně dosáhla "blízkého setkání". Je to pouze fikce, nebo vskutku existují důkazy o mimozemském životě?

Zatímco velitelský modul s Ronem Evansem na palubě pokračoval v obletech kolem jediného přirozeného satelitu Země, velitel mise Eugene Cernan a pilot lunárního modulu Harrison Schmitt vystoupili na měsíční povrch. Následně prý oba muži spatřili nad horizontem záblesky, které si neuměli vysvětlit.

Jeden z těchto bizardních světelných fenoménů dokonce astronaut Cernan vyfotografoval. Avšak podobné jevy na Měsíci pozoroval nejen tento muž s kapkou české krve, ale o tři roky dříve i první kosmonaut, který vstoupil na jeho povrch - Neil Armstrong.

Cernan na Měsíci •  nasa.gov

Zářící záhada

"Co si doopravdy nedokážu vysvětlit a ani netuším, co by to mohlo být, jsou ony mohutné světelné záblesky. To nejsou komety ani nic přirozeného," později bezradně konstatoval geolog z NASA Dr. Farouk El-Baaz, který se podílel na zpracování výsledků z průzkumu Měsíce.

Mysteriózní světla, známá jako Měsíční přechodné jevy, byly astronomy pozorovány víc než tisíc let, ale jejich vznik není dodnes uspokojivě objasněn. Jedná se o výron plynů či odraz světel, nebo je řešení jejich vzniku mnohem tajemnější? Vždyť tyto záře jsou až příliš intenzívní a někdy trvají i několik dní! Mohou tedy být přírodního původu?

"Možná, že by nám Měsíc mohl něco povědět o existenci nějaké prastaré civilizace, která se nenachází na Zemi.," řekl kdysi Cernan. Proč vážený astronaut pronesl tato bláznivá slova? Mohl na Měsíci vidět jakýsi náznak mimozemského života - třeba ony podivné záře?

O záhadných vesmírných fenoménech, souvisejících prý s inteligentním mimozemským životem, hovořili i další astronauté - mezi nimi Gordon Cooper. Podle tohoto účastníka misí Mercury-Atlas 9 a Gemini 5, mnozí pracovníci z NASA o těchto jevech věděli, ale nechtěli o nich mluvit.

Mars neboli Rudá planeta •  NASA.gov

Co prozradil ALH 84001?

Ale opusťme nejisté spekulace a přenesme se do 27. prosince 1984. Tenkrát byl na Antarktidě nalezen kámen - podle chemického složení meteorit z Marsu. O tomto nevzhledném kusu horniny vědci předpokládají, že na Zemi spadl před 13 000 lety.

Dlouholetý výzkum meteoritu ALH 84001 přinesl na konci minulého roku šokující překvapení! Hornina stará kolem 15 miliónů let totiž na sobě skrývá pozůstatky odumřelých marsovských baktérií! Vědci z NASA na kameni také objevili miniaturní usazeniny magnetovce.

"Kdybychom nanokrystalky magnetovce nalezli v pozemských usazeninách, považovali bychom to za jasný podpis, který zde zanechala přítomnost života," řekla astrobioložka Kathie Thomas-Keprtová z NASA.

To je podle výzkumného týmu, který vede americký astrobiolog David S. McKay, důkazem někdejšího marsovského života! I přes odpor části badatelů tvrdících, že jde o nánosy pozemských organismů, se k verzi o mimozemském životě přiklání stále víc vědců.

Této možnosti nahrává i metan, amoniak a voda, objevené na Marsu. To vše může být indicií o kdysi (nebo stále) živoucím vesmíru, stejně jako nedávný objev více než 140 planet podobných Zemi. Zdá se, že objev vesmírného života - možná i inteligentního, je již na spadnutí...

Laser jako ze sci-fi

Laser jako ze sci-fi

Najdeme druhou Zemi?

Najdeme druhou Zemi?

Klíčová slova:
vesmir, zivot
 

Články odjinud