Vyzkoušeli jsme XCOM: Desková hra

Vyzkoušeli jsme XCOM: Desková hra
Sdílej
 Mimozemšťani neútočí jen ve videohrách. Čekají na vás i ve strategické stolní hře!

 

Fanoušci videoherní série XCOM určitě vědí, že v aktuálním druhém díle máte za úkol dobýt zpět naši planetu poté, co ji ovládla mimozemská organizace ADVENT. Desková hra vychází z děje předchozí hry. To znamená, že cizáci ze vzdálené galaxie se k nám teprve dostávají. A je vaše starost, abyste je zastavili, prostudovali a nakonec zničili jejich centrální mimozemskou základnu.

Smart deskovka

Je to divné, ale abyste si mohli XCOM zahrát, potřebujete smartphone nebo tablet. Na něj si stáhnete bezplatnou appku (Android a iOS) a ta vás pak doprovází celou hru. Hned při začátku partie na ní nastavíte počet hráčů a jednu z pěti úrovní obtížnosti. Aplikace podle toho stanoví počáteční podmínky. Během hry pak doplňuje některé herní mechanismy a v reálném čase generuje události, na něž musíte během časového limitu co nejlépe zareagovat.

 

Čtyři role hráčů

Hra je po jednoho až čtyři hráče, kteří musí spolupracovat. Na výběr jsou čtyři role: Velitel jednotky se stará o obranu základny a plnění taktických misí, náčelník štábu navádí stíhačky a má pod palcem rozpočet. Dále najdete vedoucího výzkumu a důstojníka centrály. Při hraní je důležité, abyste se do role velitelů opravdu vžili, protože jsou různě náročné a v maximálním počtu hráčů nebude mít třeba důstojník centrály, který řídí jen umístění satelitů a řeší události, moc taktických možností. Na druhou stranu se můžete vystřídat a zkusit si XCOM v různých rolích.

Povedená adaptace

V XCOMu hraje překvapivě velkou roli náhoda. Snadno se stane, že pár nešťastných tahů změní váš zatím vítězný postup v zoufalou obranu. Nečekejte přísně logickou strategii. Podobně jako v počítačové hře jste pod neustálým tlakem mimozemšťanů, rozpočtu a technických možností vašeho týmu. Díky tomu má i deskový XCOM autentickou atmosféru a můžeme ho bez výhrad doporučit všem fandům videoherní série.

 

Shrnutí:

Desková hra XCOM podle slavné videohry nabízí společně s mobilní appkou skvělý herní zážitek.

www.hraj.cz

 

Více o deskových hrách:


Hra o trůny jako desková hra je skvělá

Hra o trůny jako desková hra je skvělá

Hobit jako desková hra z Lego? Ano!

Hobit jako desková hra z Lego? Ano!

 

Články odjinud