Přes den je obvykle nejjednodušší potkat Járu Balíka v kancelářích české firmy SCS Software. Ta téměř 30 let vydává videohry zaměřené na řízení kamionů a po celém světě a proslavila se především tituly Euro Truck Simulator 2 a American Truck Simulator. Jára tu pracuje od roku 2018 a rukama mu od té doby prošel v podstatě každý tahač, který se v obou hrách objevil. Od předloňského roku celému týmu, který se zaměřuje na tvorbu virtuálních kamionů, šéfuje.
Skutečné originály z LEGO
Auta jsou jeho vášeň, a tak se jim věnuje i poté, co vypne v pražské kanceláři svůj počítač a zamíří domů. Jenže tentokrát nejde o virtuální kamiony, ale originální sety menších aut složené z LEGO elementů. Jára Balík je sám navrhuje a staví, což zaznamenává na svůj YouTube kanál s názvem JerryBuildsBricks (do češtiny bychom to přeložili jako Jerry staví kostky). Ten, komu se auto skutečně zalíbí, si poté může celý postup na Járových webových stránkách koupit společně se seznamem kostek, které bude potřebovat.
Auta akorát na poličku
Nejedná se přitom o žádné obrovské sety, které by Járovi i jeho fanouškům rychle přerostly přes hlavu. „Zaměřuji se na menší modely ve velikosti pro standardní LEGO minifigurky. Design takového auta zabere něco mezi dvěma až čtyřmi dny,“ vysvětluje Jára Balík. Nejprve se pokoušel vše dělat digitálně pomocí programu BrickLink Studio, který je jediným oficiálním softwarem pro design LEGO modelů.
Monitor snese vše
Jenže ukázalo se, že tento způsob tvorby vlastních modelů Járovi úplně nevyhovuje. „Člověk tu může udělat cokoliv, ale nikdo mu nezaručí, že to bude držet pohromadě. Zároveň nejsou úplně přesně vidět kolize. Jsem zvyklý stavět do všech směrů a úhlů, na což Studio není zcela připravené. Mnohem lépe se v něm staví třeba modely budov. Ty moje jsou moc malé a komplikované,“ směje se Balík.
Zpátky do reality
Jára připomíná, že původním důvodem, proč se vůbec LEGO kostkám začal věnovat, bylo to, že chtěl utéct od počítače. Jenže díky úspěchu stránky s prodejem detailních návodů se virtuálnímu navrhování stejně nevyhne.
„Spousta lidí model navrhne na počítači, ale pak jej stejně raději dvakrát postaví doopravdy. Mohou si při tom potvrdit, že se nerozpadne. Naopak řada těch, kteří fotí své modely na Instagram a sbírají lajky, tvoří jen jakési kulisy. Kdyby podle nich někdo chtěl stavět, nebude to držet pohromadě déle než na tu fotku,“ upozorňuje Jára Balík.
Hrstka nejšikovnějších
Lidí, kteří se tvorbě vlastních LEGO modelů věnují, je podle Járy na světě mnoho, těch skutečně dobrých jsou ale pouhé stovky. A protože se každý zaměřuje na nějakou poměrně úzkou oblast, vzájemně si tolik nekonkurují. Jejich tvorba se často objevuje na stránkách Rebrickable.com, kde je celkem k dispozici přes 135 tisíc originálních setů. To je výrazně více, než firma LEGO vyrobila za celou svoji bohatou historii.
Budoucí LEGO hvězdy
Jára své vědomosti čerpá také z práce na virtuálních modelech v SCS Software, a to i přesto, že se při tvorbě z kostek LEGO věnuje typově jiným autům. „Zkušenosti s 3D modelováním a znalost kamionů do posledního šroubku se přesto hodí,“ směje se Jára Balík. Jeho tvorbu si každý může zdarma prohlédnout prostřednictvím videí. Kdo chce do světa originálních LEGO modelů proniknout více, najde vše potřebné na webu BrickLink.com.
Co je to BrickLink?
Tržiště LEGO kostek
Největší tržiště určené pro přeprodej LEGO kostiček založil už v roce 2000 Čech Daniel Ježek, a to ještě pod názvem BrickBay. Jenže poté, co se s výhradami ozvala obří elektronická aukční síň eBay, došlo k přejmenování. Dan postupně službu rozvíjel až do své náhlé smrti v roce 2010.
Od jeho rodiny později BrickLink odkoupil jihokorejský miliardář a fanoušek LEGO Jay Kim. Pod jeho vedením vznikl software Studio a byla spuštěna soutěž AFOL Designer Program. V ní uživatelé hlasují pro neoficiální modely, které se později prodávají do celého světa. Podobně v současnosti funguje i oficiální platforma LEGO Ideas. Právě LEGO Group nakonec BrickLink v roce 2019 odkoupila a o komunitu neoficiálních stavitelů se tak stará již pět let napřímo.
VIDEO mag Ábíčko: Největší LEGO a soutěž o stavebnici Boffin IV Coding • Zdroj: abm
Vítejte ve světě AFOLů:
Adult Fan of LEGO
Slyšeli jste už někdy, že by byl někdo označen jako AFOL? Možná se mezi ně řadíte, aniž byste o tom měli tušení. Anglická zkratka pro Adult Fan of LEGO neboli dospělého fanouška kostek LEGO je často zmiňována ve spojitosti s výstavami obřích modelů či společných návštěv parků LEGOLAND.
Jára se ale zatím českých akcí neúčastnil, a to i kvůli tomu, že kouzlo jeho setů neplyne z jejich velikosti. Ba právě naopak. „Na výstavách je zájem spíše o lidi, kteří třeba postavili z LEGO obří Karlův most,“ vysvětluje. Jedním slovem ale dodává, že často komunikuje s dalšími staviteli z celého světa, kteří sdílejí vášeň pro auta, a to především prostřednictvím sítě Instagram.