Reportáž z porodnice minifigurek: „My jsme všichni Lego.“

Reportáž z porodnice minifigurek: „My jsme všichni Lego.“
Sdílej
 
Jako Karlík v úžasné továrně na čokoládu jsme si připadali na reportáži v kladenské továrně Lego, v nové výrobní hale, která se specializuje na potisk a kompletaci minifugurek.

 

 GALERIE: Šup hlavičku do stroje

 

 

Vozík smí stát jen ve vyhrazeném prostoru, paleta s materiálem musí lícovat s obdélníkem na podlaze, a dokonce smetáček a lopatka mají na stěně namalovaný obrys, kde mohou být pověšeny. V továrně na minifigurky LEGO má všechno svůj řád, přesná pravidla, téměř posvátné pracovní postupy.

Hlava letí

Po tisících kusech za směnu chrlí stroje hlavičky, ručičky, nožičky a tělíčka legáčků. Na hlavičkách svítí čerstvě natištěné veselé úsměvy nebo naopak zamračené ksichtíky, tělíčka se pod tampony sítotisku zázračně vybarvují a bezejmenné figurky jako mávnutím kouzelného proutku získávají své profese. Nadosmrti! Z jednoho stroje právě vypadávají letečtí mechanici, stroj naproti plive fantaskní lučištníky, tělíčka z dalšího stroje zase budou jednou pro vždy rytíři Jedi. Na konci dlouhé linky opodál chrastí do přistavené palety nožičky k oněm tělíčkům. Ke kterým budou nakonec patřit a kterou profesi budou znázorňovat, to si nehodlám odhadnout.

 

Podívejte se na videoreportáž z ovárny, kam se jinak nikdo nedostane:

 

Byli jsme v továrně na Lego minifigurky

Byli jsme v továrně na Lego minifigurky

Obvyklí podezřelí •  Pavel Dobrovský

Kostičkový svět

„My jsme všichni Gogo.“ Slavnou hlášku z klasického českého filmu bychom mohli parafrázovat změnou pouhých dvou liter na „My jsme všichni Lego.“ A trefnější to snad ani být nemůže. Pracuje se zde v nepřetržitém provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pracovníci skupiny jsou označeny barevně a když ten neuvěřitelně uspořádaný mumraj výrobní haly sledujete z vyvýšeného ochozu, máte pocit, že hledíte pod víko velké stavebnice Lego. Běžnému dítěti i dospělému se nad tou krásou tají dech, pravověrným fanouškům dánské stavebnice se klepe bradička a ze slzných kanálků cákají slzy štěstí. A tím to nekončí! Chodby dekorují velké sochy postavené z kostiček, ve vstupní hale si můžete prohlédnout model kladenské továrny – samozřejmě celý z Lega – a když jdete na záchod, do šatny či do kantýny, řídíte se piktogramy důvěrně známých panáčků.

Jako v budoucnosti

Stejně dech beroucí jako výrobní hala je i obří automatický sklad, jeden z největších a nejmodernějších u nás. Připadali jsme si tady jako v roboty ovládané budoucnosti a jen jsme čekali, kdy se kolem nás prožene Ripleyová v robotickém nakladači s vetřelcem v ocelových pazourách. Na rampě se neustále nakládá a vykládá několik kamionů najednou. A není divu, při provozu, který továrna má. Některé linky vyrobí až 16 tisíc figurek za hodinu! A poptávka se stále zvyšuje, takže letos a v příštím roce se v Kladně postupně otevřou čtyři nové výrobní haly. To bude legáčků!

 

 

LEGO Příběh má originální upoutávku plnou vtípků

LEGO Příběh má originální upoutávku plnou vtípků

LEGO Marvel Super Heroes: Kostičkoví hrdinové jsou v pohodě

LEGO Marvel Super Heroes: Kostičkoví hrdinové jsou v pohodě

Freestyle lego: Fanoušci nesmrtelné stavebnice

Freestyle lego: Fanoušci nesmrtelné stavebnice

 

Články odjinud