Mrakodrapy: Shanghai World Financial Center

Mrakodrapy: Shanghai World Financial Center
Sdílej
 
Šanghajské 101patrové Světové finanční centrum je s výškou 492 metrů nejvyšší budovou v Čínské lidové republice.

Mrakodrap přezdívaný otvírák

Šanghajské 101patrové Světové finanční centrum je s výškou 492 metrů nejvyšší budovou v Čínské lidové republice. Začala se stavět v roce 1997, ale vlivem asijské finanční krize byla uvedena do provozu až v roce 2008. Podle otvoru na vrcholu stavby se mrakodrapu přezdívá otvírák. Otvor je nejen zajímavým architektonickým prvkem, ale má i symbolický a konstrukční význam.

Vychází z čínské mytologie a má symbolizovat bránu do nebes. Z technického hlediska snižuje nápor větru a zvyšuje tak stabilitu věže. Původně kruhový otvor byl změněn na čtyřúhelníkový kvůli stížnostem, že kruh připomíná slunce na japonské vlajce. Budova je využívána pro kanceláře, luxusní hotely, nákupní a konferenční střediska. Turisty je vyhledávána především kvůli vyhlídkové plošině ve výšce 474 metrů pokryté 12mm tlustým tvrzeným sklem, po kterém se mohou procházet.

 

 

 

PŘÍPRAVNÉ PRÁCE

1. Lomové čáry, které budete nařezávat z líce tisku, jsou zakresleny plnou čarou opatřenou mimo kresbu dílu černou šipkou, jejíž špička směřuje na lom. Čáry, které budete nařezávat z rubu tisku, jsou zakresleny rovněž plnou čarou, ale s bílou šipkou. Výřezy ploch jsou zakresleny červenou úhlopříčkou.

2. Jednotlivé díly se k sobě lepí pomocí chlopní se zobrazením čísel dílu, kam má být díl přilepen.

 

NÁVOD NA SLEPENÍ

1. Začněte stavbou věže. Vystřihněte díl 1 a v místě označeném červenými úhlopříčkami vytvořte otvor. Z levé strany připojte vystřižený díl 2 a z pravé strany připojte stejně zpracovaný díl 3. Tím vytvoříte první polovinu věže. Druhou polovinu vytvořte obdobným způsobem z dílů 5, 6 a 7.

2. Samostatně vytvarujte vnitřní část otvoru ve věži – díl 4. Dovnitř umístěte zpracovanou horní vyhlídkovou plošinu – díl 10 a dolní plošinu – díl 11. Později by tyto díly umísťovaly obtížněji. Celek vnitřní části připojte k první polovině věže a uzavřete druhou polovinou věže.

3. Zpracujte základovou část 9 a pomocí samostatné chlopně 8 připojte k  hotové věži. Pokračujte stavbou přilehlého nákupního centra u paty věže. Obvod budovy je tvořen dílem 12, ke kterému připojte střechu 13.

4. Přilepte věž k budově a celou stavbu umístěte na základovou desku 14. Nakonec celek uzavřete spodní částí základové desky – díl 15. Aby nedošlo ke zkroucení základové desky a model pěkně stál, nechte ji proschnout pod zátěží.

 

 

Burdž al-Arab

Burdž al-Arab

Vystřihovánky v ABC č. 6

Vystřihovánky v ABC č. 6

Otočný mrakodrap - Dynamic Tower Dubai

Otočný mrakodrap - Dynamic Tower Dubai

Klíčová slova:
vystrihovanky, mrakodrapy