Zlatý oříšek čtenářů ABC už počtvrté! Daniel Pospěch

Zlatý oříšek čtenářů ABC už počtvrté! Daniel Pospěch
Sdílej
 
Je mu 13 let a pochází z Karlových Varů. Ze všeho nejvíc ho učarovali koně, na kterých skáče. Vyskákal si několik předních míst na šampionátech v ČR i v Evropě.

 

Zlatý oříšek ABC: Hlasuj tady!

Zlatý oříšek ABC: Hlasuj tady!

 

 

Daniele, v čem ty vynikáš?        

Jezdím na koni parkour do 135 cm.

135 cm má kůň anebo překážky?

135 cm má překážka ale i poníci mají 135 cm, ale tyhle výšky oni neskáčou.

Máš svého vlastního koně?

Ne, nemám, ale moc bych si ho přál.

Jezdíš na ponících anebo vysokých koních?

Na ponících i na velkých koních.

A jak ses ke svému koníčku dostal?

Tak já jsem od malička pořád říkal koně, potom mě máma přihlásila na tábor, my jsme bydleli ve vesnici, tam jsme měli koně a tak jsem tam taky začal chodit. Začalo mě to bavit a tak jsem začal jezdit i na závody, udělal jsem si jezdeckou licenci, loni jsem byl na mistrovství Evropy 32. z 95, takže to byl asi můj nejlepší výkon.

Mohl jsi hned začít jezdit, anebo sis musel nějaké hodiny odpracovat ve stájích?

Taky jsme nejdřív pracovali ve stájích a potom jsme jezdili za odměnu, jezdili jsme na takovém dlouhém provaze dokola, tak nás trénovali. A když už nám to šlo, tak nás pustili a mohli jsme jezdit i po celý jízdárně. Pak když se na tom koni udržíte, tak začnete jezdit takový ty klády na zemi, potom se to zvětšuje na křížky a tak.

Jak se koňský běh rozděluje?      

Tak koně umí dokonce i zacouvat, no a potom je krok, klus, cval, a když už jsme někde venku, tak může být i trysk.

Co je nejtěžší?

Nejtěžší je asi cval.

 

Zlatý oříšek ABC: Pro koho budeš hlasovat?

Zlatý oříšek ABC: Pro koho budeš hlasovat?

 

A jak toho koně musíš pobídnout, když přecházíš s klusu do cvalu?

Když přecházíte z rychlejšího do pomalejšího, tak si jako musíte sednout do sedla, zatáhnout trochu za otěže, přitisknout kolena a ten kůň musí sám přejít. Kůň když jde v kroku, tak ho má takový krácenější, když nakluše, tak ho prodlužuje a když nacválá, tak má jednu nohu ve vzduchu a ostatní na zemi. A když cválá, tak se ty nohy ve vzduchu mění.

Je cval těžší pro jezdce, pro koně anebo pro oba?               

Tak je to celkem těžší pro oba, ale když ten kůň skoro nic neumí, tak je jasné, že je to těžší pro toho koně. Ale vlastně i pro jezdce, takže je to tak na stejno.

Spadl jsi někdy z koně?                       

No, padám skoro furt, teď jsme vlastně byli na mistrovství, tak jsem spadl už na jedničce, a to tak, že mi kůň šlápnul na ruku. Ale ještě jsme měli jedno kolo, to jsme měli v družstvech a to jsme vyhráli, takže to mi zlepšilo náladu.

A co znamená parkour? To jsou překážky v nějakém okruhu?

Tak je to možný vlastně do jakéhokoli směru, ty překážky jsou očíslovaný, takže jednička může být třeba doprava, dvojka taky doprava, pak se třeba změní směr. Pak je třeba takový kolmák, pak třeba dvě překážky blízko u sebe a všechny jsou očíslovaný. Nejdál jsem jel do dvanáctky. Pak jsou taky soutěže rozdělený na styl, potom na čistotu a taky na rozeskakování.

To si můžeš ty, jako jezdec vybrat, co budeš jezdit?

Ano, a dokonce i překážky jsou různě vysoké, třeba 160. A pak jsou i ty machři, který skáčou třeba 2 metry. Mě ale stačí zatím těch 135. Letos taky chceme jet na Evropu.

Chtěl bys někdy zkusit třeba Velkou pardubickou?

Tak to asi ne, protože bych se bál jak o sebe, tak i o koně.

Takže nám shrň všechny svoje úspěchy?

Tak to mistrovství Evropy a mistrovství republiky jsme vyhráli, potom třetí na poníkách ve Styl šampionátu, potom druhej s velkejma koňma na Styl šampionátu. Tak to byly zatím asi ty největší.

A jak často musíš trénovat?

Protože v pondělí a ve středu mám dlouho školu, tak tam jezdím v úterý a ve čtvrtek, pátek sobotu a neděli. Jezdím i na soustředění a tak.

A kam bys to chtěl s koňmi dotáhnout?

Asi na olympiádu.

Tak ti moc držím palce, ať se ti dostaneš a taky abys získal Zlatý oříšek čtenářů časopisu ABC.Daredevil servíruje plakáty (super) hrdinů

Daredevil servíruje plakáty (super) hrdinů

Novodobé zříceniny: Na průzkumu nedávné historie

Novodobé zříceniny: Na průzkumu nedávné historie

ABC 7 je právě v prodeji!

ABC 7 je právě v prodeji!